UTC3 with 2+1 protective contact sockets
Type UTC3 G W2OR1
|Item no. 7404660
|EAN 4012196557516



Item no. / Type
7404660 / UTC3 G W2OR1
Length
175 mm
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Ready-for-connection UTC3 universal support with halogen-free connection cable. It possesses two pre-installed 33° protective contact sockets in white and one pre-installed 33° protective contact socket in orange of 16 A. Suitable for VL connection cables and device installation units of nominal size 2, 4, R4, 6 and R7.
Technical data
Dimensions
| Length | 175 mm |
|---|---|
| Width | 76 mm |
| Height | 60 mm |
Technical data
| Number of connections | 2 |
|---|---|
| Line cross-section | 2,5 mm² |
| Cable length | 300 mm |
| Number of installable devices | 3 |
| Surge protection | no |
| Length of the supply cable | 0,3 m |
| Plug connector system, system-specific | yes |
| Socket combination | Single and double |
| Plug-in system | GST18 |
| Circuit | 2 |
| Version for | Double pure white/single pure orange |
| Dimension | 165x76x45 |
Environmental Data
1,0038 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 1,0038 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Item no.
UTC3 G W2OR1
175
7404660
UTC3 G W2OR1
Item no.
7404660
Length
175
