UTC3 with 2 protective contact sockets
Type UTC3 G W2
|Item no. 7404662
|EAN 4012196557523



Item no. / Type
7404662 / UTC3 G W2
Length
175 mm
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
The ready-for-connection UTC3 universal support possesses two pre-installed 33° protective contact sockets and one blanking cover for retroinstallation of one installation device of the Modul 45 or Modul 45connect series. Suitable for VL connection cables and device installation units of nominal size 2, 4, R4, 6 and R7.
Technical data
Dimensions
| Length | 175 mm |
|---|---|
| Width | 76 mm |
| Height | 60 mm |
Technical data
| Number of connections | 1 |
|---|---|
| Line cross-section | 2,5 mm² |
| Cable length | 0 mm |
| Number of installable devices | 3 |
| Surge protection | no |
| Length of the supply cable | 0 m |
| Plug connector system, system-specific | yes |
| Socket combination | Double |
| Connection cable, halogen-free | no |
| Plug-in system | GST18 |
| Circuit | 1 |
| Version for | Double pure white |
| Dimension | 165x76x45 |
Environmental Data
0,7431 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,7431 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Item no.
UTC3 G W2
175
7404662
UTC3 G W2
Item no.
7404662
Length
175
