UTC4 with 2+1 protective contact sockets
Type UTC4 G OR2GN1
|Item no. 7404688
|EAN 4012196557691



Item no. / Type
7404688 / UTC4 G OR2GN1
Length
218 mm
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Ready-for-connection universal support UTC4 with halogen-free connection cable. It possesses two pre-installed 33° protective contact sockets in orange and one 33° protective contact socket in mint green with 16 A. A blanking cover allows retroinstallation of one installation device of the Modul 45 or Modul 45connect series. Suitable for VL connection cables and device installation units of nominal size R7, R9 and 9.
Technical data
Dimensions
| Length | 218 mm |
|---|---|
| Width | 76 mm |
| Height | 60 mm |
Technical data
| Number of connections | 2 |
|---|---|
| Line cross-section | 2,5 mm² |
| Cable length | 300 mm |
| Number of installable devices | 4 |
| Surge protection | no |
| Length of the supply cable | 0,3 m |
| Plug connector system, system-specific | yes |
| Socket combination | Single and double |
| Plug-in system | GST18 |
| Circuit | 2 |
| Version for | Double pure orange/single mint green |
| Dimension | 208x76x45 |
Environmental Data
1,1134 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 1,1134 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Item no.
UTC4 G OR2GN1
218
7404688
UTC4 G OR2GN1
Item no.
7404688
Length
218
