UTC4 with 2+2 protective contact sockets, 2 sockets with surge protection
Type UTC4 G W2OR2 Ü
|Item no. 7404678
|EAN 4012196557622



Item no. / Type
7404678 / UTC4 G W2OR2 Ü
Length
218 mm
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
The ready-for-connection UTC4 universal support possesses two pre-installed 33° protective contact sockets in pure white and two pre-installed 33° protective contact sockets in pure orange of 16 A. Suitable for VL connection cables and device installation units of nominal size R7, R9 and 9. The protective contact sockets in pure orange are protected by a type 3 surge protection module according to DIN EN 61643-11.
Technical data
Dimensions
| Length | 218 mm |
|---|---|
| Width | 76 mm |
| Height | 60 mm |
Technical data
| Number of connections | 2 |
|---|---|
| Line cross-section | 2,5 mm² |
| Cable length | 0 mm |
| Number of installable devices | 4 |
| Surge protection | yes |
| Length of the supply cable | 0 m |
| Plug connector system, system-specific | yes |
| Socket combination | Double and double with surge protection |
| Plug-in system | GST18 |
| Circuit | 2 |
| Version for | Double pure white/double pure orange |
| Dimension | 208x76x45 |
Environmental Data
1,2232 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 1,2232 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Item no.
UTC4 G W2OR2 Ü
218
7404678
UTC4 G W2OR2 Ü
Item no.
7404678
Length
218
