UTC4 with 2+2 protective contact sockets
Type UTC4 G W2OR2
|Item no. 7404676
|EAN 4012196557615



Item no. / Type
7404676 / UTC4 G W2OR2
Length
218 mm
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
The ready-for-connection UTC4 universal support possesses two pre-installed 33° protective contact sockets in pure white and two 33° pre-installed protective contact sockets in pure orange of 16 A. Suitable for VL connection cables and device installation units of nominal size R7, R9 and 9.
Technical data
Dimensions
| Length | 218 mm |
|---|---|
| Width | 76 mm |
| Height | 60 mm |
Technical data
| Number of connections | 2 |
|---|---|
| Line cross-section | 2,5 mm² |
| Number of installable devices | 4 |
| Surge protection | no |
| Plug connector system, system-specific | yes |
| Socket combination | 2x double |
| Plug-in system | GST18 |
| Circuit | 2 |
| Version for | Double pure white/double pure orange |
| Dimension | 208x76x45 |
Environmental Data
1,1196 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 1,1196 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Item no.
UTC4 G W2OR2
218
7404676
UTC4 G W2OR2
Item no.
7404676
Length
218
