UTC4 with 3+1 protective contact sockets, 1 socket with surge protection
Type UTC4 G W3OR1 Ü
|Item no. 7404686
|EAN 4012196557684



Item no. / Type
7404686 / UTC4 G W3OR1 Ü
Length
218 mm
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Ready-for-connection universal support UTC4 with halogen-free connection cable. It possesses three pre-installed 33° protective contact sockets in white and one 33° protective contact socket in pure orange of 16 A. The protective contact socket in pure orange is protected by a type 3 surge protection module according to DIN EN 61643-11. Suitable for VL connection cables and device installation units of nominal size R7, R9 and 9.
Technical data
Dimensions
| Length | 218 mm |
|---|---|
| Width | 76 mm |
| Height | 60 mm |
Technical data
| Number of connections | 2 |
|---|---|
| Line cross-section | 2,5 mm² |
| Cable length | 300 mm |
| Number of installable devices | 4 |
| Surge protection | yes |
| Plug connector system, system-specific | yes |
| Socket combination | Miscellaneous |
| Plug-in system | GST18 |
| Circuit | 2 |
| Version for | Triple pure white/single pure orange |
| Dimension | 208x76x45 |
Environmental Data
1,1382 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 1,1382 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Item no.
UTC4 G W3OR1 Ü
218
7404686
UTC4 G W3OR1 Ü
Item no.
7404686
Length
218
