UTC4 with 3 protective contact sockets
Type UTC4 G W3
|Item no. 7404680
|EAN 4012196557646



Item no. / Type
7404680 / UTC4 G W3
Length
208 mm
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
The ready-for-connection UTC4 universal support possesses three pre-installed 33° protective contact sockets of 16 A and one blanking cover for retroinstallation of one installation device of the Modul 45 or Modul 45connect series. Suitable for VL connection cables and device installation units of nominal size R7, R9 and 9.
Technical data
Dimensions
| Length | 208 mm |
|---|---|
| Width | 76 mm |
| Height | 56 mm |
Technical data
| Number of connections | 1 |
|---|---|
| Line cross-section | 2,5 mm² |
| Cable length | 0 mm |
| Number of installable devices | 4 |
| Surge protection | no |
| Plug connector system, system-specific | yes |
| Socket combination | Triple |
| Plug-in system | GST18 |
| Circuit | 1 |
| Version for | Triple pure white |
| Dimension | 208x76x45 |
Environmental Data
0,9389 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,9389 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Item no.
UTC4 G W3
208
7404680
UTC4 G W3
Item no.
7404680
Length
208
