Variable bi-metal quick connector
Type 249 8-10 ZV
|Item no. 5311535
|EAN 4012195417859




Item no. / Type
5311535 / 249 8-10 ZV
Uyumluluk
Rd 8-10 mm
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Description
• Intermediate plate, copper/aluminium, top section copper and aluminium
• For T, cross and parallel connectors
• Quick installation using hexagonal bolt M10 x 30, high-grade stainless steel
• With spring washer according to DIN 137
• Conforms to the requirements according to DIN VDE 0185-305 (IEC 62305)
• For T, cross and parallel connectors
• Quick installation using hexagonal bolt M10 x 30, high-grade stainless steel
• With spring washer according to DIN 137
• Conforms to the requirements according to DIN VDE 0185-305 (IEC 62305)
Technical data
Technical data
| Ayırma plakası | yes |
|---|---|
| Type of fastening screw | Hexagonal bolt |
| Type of connector | Multipurpose connection clamp |
| Suitable for connection | Round conductor Rd 8–10 / Rd 8–10 |
| Lightning current carrying capacity | H/100 kA |
| Alt parça malzemesi | Cu |
| Üst parça malzemesi | Al |
| Round conductor diameter, conductor 1, min. | 8 mm |
| Round conductor diameter, conductor 1, max. | 10 mm |
| Round conductor diameter, conductor 2, min. | 8 mm |
| Round conductor diameter, conductor 2, max. | 10 mm |
| Uyumluluk | Rd 8-10 mm |
| Boyut | 44x44mm |
| Material | Copper |
Dimensions
| Dimension A | 44 mm |
|---|
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,941 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (2)
Instructions and Aid (1)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Uyumluluk
Item no.
249 8-10 ZV
Rd 8-10
5311535
249 8-10 ZV
Item no.
5311535
Uyumluluk
Rd 8-10


