Vario quick connector Rd 6-8 / Rd 6-8 mm Cu
Type 249 6-8 CU
|Item no. 5311407
|EAN 4012196416912



Item no. / Type
5311407 / 249 6-8 CU
Uyumluluk
RD 6-8 / 6-8 mm
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Description
• For T, cross-over and parallel connections with adapter plates
• Quick mounting using an M10 x 30 bolt, made from rustproof stainless steel (A2)
• With sprung washer to DIN 137
• Corresponds to the requirements of VDE 0185-305 (IEC 62305)
• Quick mounting using an M10 x 30 bolt, made from rustproof stainless steel (A2)
• With sprung washer to DIN 137
• Corresponds to the requirements of VDE 0185-305 (IEC 62305)
Technical data
Technical data
| Ayırma plakası | no |
|---|---|
| Type of fastening screw | Hexagonal bolt |
| Type of connector | Multipurpose connection clamp |
| Suitable for connection | Round conductor Rd 6-8 / Rd 6-8 |
| Lightning current carrying capacity | H/100 kA |
| Uyumluluk | RD 6-8 / 6-8 mm |
| Boyut | 40x40mm |
| Material | Copper |
Dimensions
| Dimension A | 40 mm |
|---|
Environmental Data
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,6492 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Uyumluluk
Item no.
249 6-8 CU
RD 6-8 / 6-8
5311407
249 6-8 CU
Item no.
5311407
Uyumluluk
RD 6-8 / 6-8

