Vario quick connector Rd 8-10x16
Type 249 8-10X16 VA
|Item no. 5311590
|EAN 4012195925446




Item no. / Type
5311590 / 249 8-10X16 VA
Uyumluluk
8-10x16 mm
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Description
• For T, cross-over and parallel connections with adapter plates
• Quick mounting using an M10 x 30 bolt, made from rustproof stainless steel
• With sprung washer to DIN 137
• Corresponds to the requirements of VDE 0185-305 (IEC 62305)
• Quick mounting using an M10 x 30 bolt, made from rustproof stainless steel
• With sprung washer to DIN 137
• Corresponds to the requirements of VDE 0185-305 (IEC 62305)
Technical data
Dimensions
| Length | 50 mm |
|---|---|
| Width | 40 mm |
| Dimension A | 40 mm |
Technical data
| Ayırma plakası | no |
|---|---|
| Type of fastening screw | Hexagonal bolt |
| Type of connector | Multipurpose connection clamp |
| Suitable for connection | Round conductor Rd 8-10 / Rd 16 |
| Short-circuit current (50 HZ)(1 s;≤300°C) | 7,9 kA |
| Lightning current carrying capacity | H/100 kA |
| Round conductor diameter, conductor 1, min. | 8 mm |
| Round conductor diameter, conductor 1, max. | 10 mm |
| Round conductor diameter, conductor 2, min. | 0 mm |
| Round conductor diameter, conductor 2, max. | 16 mm |
| Uyumluluk | 8-10x16 mm |
| Boyut | 50x40mm |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,9098 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (3)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Uyumluluk
Item no.
249 8-10X16 VA
8-10x16
5311590
249 8-10X16 VA
Item no.
5311590
Uyumluluk
8-10x16


