VG housing with MC 50-B/3
Type VG 3-B TNC
|Item no. 5089212
|EAN 4012195531074



Item no. / Type
5089212 / VG 3-B TNC
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Lightning arrester system solution type 1 according to DIN EN 61643-11.
• LightningController MC 50-B/VDE mounted in insulating housing IP 65, sealable housing
• Pulse current 100 kA (10/350 µs) per pole, BET-tested
• Corresponds to the requirements of VDE-AR-N 4100
• Protection level < 2.0 kV
• Encapsulated, non-extinguishing spark gaps
• Suitable for TN-C network systems
Application: Industrial systems and buildings with external lightning protection of the highest Class I to IV.
• LightningController MC 50-B/VDE mounted in insulating housing IP 65, sealable housing
• Pulse current 100 kA (10/350 µs) per pole, BET-tested
• Corresponds to the requirements of VDE-AR-N 4100
• Protection level < 2.0 kV
• Encapsulated, non-extinguishing spark gaps
• Suitable for TN-C network systems
Application: Industrial systems and buildings with external lightning protection of the highest Class I to IV.
Technical data
Technical data
| Ağ formu | TN-C |
|---|---|
| Söndürmeli | no |
| Cihazda sinyalizasyon | None |
| Koruma sınıfı | IP54 |
| Lightning surge current (10/350) | 150 kA |
| Test class, type 1 | yes |
| Remote signalling | no |
| Nominal voltage AC (50/60 Hz) | 230 V |
| Lightning surge current (10/350 μs) | 50 kA |
| Maximum continuous voltage AC | 255 V |
| Nominal discharge current (8/20 µs) | 50 kA |
| Pole version | 3 |
| Installation type | Pre-mounted in the housing |
| Max. mains-side overcurrent protection | 500 |
| Short-circuit resistance for max. mains-side overcurrent protection | 25 kA |
| Version for | 3-pole; 255 V |
| TN network form | yes |
| TN-C network form | yes |
| Operating temperature, min. | -40 °C |
| Operating temperature, max. | 85 °C |
| SPD to IEC 61643-1 | Class I |
| EN 61643-11 standardına göre talep sınıfı | Type 1 |
| Lightning protection zone LPZ | 0→1 |
| İkincil akım söndürme kapasitesi Ipeak | 25 kA |
| Short-circuit resistance | 25 kA |
| Devreye girme süresi | <100 ns |
| Maximum back-up fuse | 500 A |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -40 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 85 °C |
| Boyut | 280V |
Connectivity options
| Arrester surge current (8/20 µs) [total] | 150 kA |
|---|---|
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), min. | 10 mm² |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), max. | 50 mm² |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 6,9958 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (2)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Item no.
VG 3-B TNC
5089212
VG 3-B TNC
Item no.
5089212


