Wall and clamping bracket AWSS FT
Type AWSS 21 FT
|Item no. 6417906
|EAN 4012196340279



Item no. / Type
Width
kN de F
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Wall bracket, heavy duty.
The heavy-duty wall bracket can be used in combination with wide span systems, or for large support spacings of cable tray or cable ladder systems.
Technical data
Dimensions
| Length | 400 mm |
|---|---|
| Width | 210 mm |
| Height | 200 mm |
| Dimension A | 400 mm |
| Dimension B | 210 mm |
| Dimension H | 200 mm |
| Dimension b | 160 mm |
| Dimension b1 | 240 mm |
| Dimension b2 | 320 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Hole diameter | 14 mm |
| Version for | Wall brackets |
| kN de F | 10 kN |
| Boyut | B210mm |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Environmental Data
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 7,1691 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6406122
Truss-head bolt with flange nut FType
FRSB 6x12 F
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (5)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
kN de F
Item no.
AWSS 21 FT
210
10
6417906
AWSS 31 FT
310
10
6417910
AWSS 41 FT
410
10
6417914
AWSS 51 FT
510
10
6417918
AWSS 61 FT
610
10
6417922
AWSS 71 FT
710
8
6417926
AWSS 81 FT
810
7
6417930
AWSS 91 FT
910
6,5
6417934
AWSS 101 FT
1010
6
6417938
Width
kN de F
AWSS 21 FT
Item no.
6417906
Width
210
kN de F
10
AWSS 31 FT
Item no.
6417910
Width
310
kN de F
10
AWSS 41 FT
Item no.
6417914
Width
410
kN de F
10
AWSS 51 FT
Item no.
6417918
Width
510
kN de F
10
AWSS 61 FT
Item no.
6417922
Width
610
kN de F
10
AWSS 71 FT
Item no.
6417926
Width
710
kN de F
8
AWSS 81 FT
Item no.
6417930
Width
810
kN de F
7
AWSS 91 FT
Item no.
6417934
Width
910
kN de F
6,5
AWSS 101 FT
Item no.
6417938
Width
1010
kN de F
6


