Wall bracket, variable AWV FT
Type AWV 21 FT
|Item no. 6419534
|EAN 4012196206292


Item no. / Type
Width
kN de F
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Variable wall bracket for fixing to sloping or vaulted walls.
Usable bracket length dependent on adjustment angle. The largest possible adjustment angle is 30°.
Technical data
Dimensions
| Length | 60 mm |
|---|---|
| Width | 210 mm |
| Height | 130 mm |
| Dimension A | 60 mm |
| Dimension B | 210 mm |
| Dimension H | 130 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Genişlik min. | 60 |
| Genişlik maks. | 90 mm |
| Hole diameter | 13 mm |
| Version for | Wall brackets |
| kN de F | 0,9 kN |
| Boyut | B210mm |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 3,8735 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6406122
Truss-head bolt with flange nut FType
FRSB 6x12 F
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (5)
Instructions and Aid (2)
Product images (1)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
kN de F
Item no.
AWV 21 FT
210
0,9
6419534
AWV 31 FT
310
0,9
6419550
AWV 41 FT
410
0,9
6419577
AWV 51 FT
510
0,9
6419593
AWV 61 FT
610
0,9
6419615
Width
AWV 21 FT
Item no.
6419534
Width
210
kN de F
0,9
AWV 31 FT
Item no.
6419550
Width
310
kN de F
0,9
AWV 41 FT
Item no.
6419577
Width
410
kN de F
0,9
AWV 51 FT
Item no.
6419593
Width
510
kN de F
0,9
AWV 61 FT
Item no.
6419615
Width
610
kN de F
0,9

