WDK CEE device socket
Type 2392
|Item no. 6024009
|EAN 4012196027132



Item no. / Type
6024009 / 2392
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece
Description
Device socket for mounting CEE sockets in WDK trunking from trunking width 150 mm. The device socket can also be used as a concealed installation socket for CEE devices. Straight version, 16 and 32 A, with 60 x 60 mm hole pattern
Supplied complete with 1 strain relief clip, 1 ED 16 insertion seal, 1 VS 16 closing bung and 4 M5 x 18 cylinder head bolts to fix the socket.
Supplied complete with 1 strain relief clip, 1 ED 16 insertion seal, 1 VS 16 closing bung and 4 M5 x 18 cylinder head bolts to fix the socket.
Technical data
Dimensions
| Length | 100 mm |
|---|---|
| Width | 95 mm |
| Height | 48 mm |
Technical data
| Halojen İçermez | yes |
|---|---|
| Ünite sayısı | 1 |
| Çekme yükü azaltma imkanı | no |
| Bağlantı yeri ile | no |
| Device type | CEE |
| Version for | Open |
| Material | Polyamide, fibreglass reinforced |
| Colour | Light grey; RAL 7035 |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,5945 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (3)
Instructions and Aid (4)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Item no.
2392
6024009
2392
Item no.
6024009

