90° bend 60 A2
Type LB 90 620 R3 A2
|Item no. 6225082
|EAN 4012196443703



Item no. / Type
Width
Rail thickness
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
90° bend, horizontal, with welded rung for all cable ladder types of 60 mm side height.
Connectors should be ordered separately and in the appropriate quantity.
Technical data
Dimensions
| Width | 200 mm |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Dimension B | 200 mm |
| Dimension R | 200 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Side perforation | no |
| Connector version | Without connectors |
| Wide-span version | no |
| Rustproof steel, pickled | no |
| Bend (angle) | 90° |
| Version of the rungs | Profile perforated |
| Hinged | no |
| Side rail version | Flat profile |
| Change of direction | Horizontal |
| Rail thickness | 1,5 mm |
| Dimension | 60x200 |
| Surface | Bright, treated |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
| Colour | stainless steel |
Environmental Data
14,564 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 14,564 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (4)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
Rail thickness
Item no.
LB 90 620 R3 A2
200
1,5
6225082
LB 90 630 R3 A2
300
1,5
6225084
LB 90 640 R3 A2
400
1,5
6225086
LB 90 650 R3 A2
500
1,5
6225088
LB 90 660 R3 A2
600
1,5
6225090
Width
LB 90 620 R3 A2
Item no.
6225082
Width
200
Rail thickness
1,5
LB 90 630 R3 A2
Item no.
6225084
Width
300
Rail thickness
1,5
LB 90 640 R3 A2
Item no.
6225086
Width
400
Rail thickness
1,5
LB 90 650 R3 A2
Item no.
6225088
Width
500
Rail thickness
1,5
LB 90 660 R3 A2
Item no.
6225090
Width
600
Rail thickness
1,5


