90° Magic bend 60 FT
Type RBM 90 650 FT
|Item no. 6041160
|EAN 4012195881933



Item no. / Type
6041160 / RBM 90 650 FT
Width
500 mm
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
This item is a discontinued product!
You can find the successor product here.
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
90° bend with quick connector system. For all cable tray types of 60 mm side height.
Technical data
Dimensions
| Width | 500 mm |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Dimension B | 500 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Yan delik | no |
| Connector version | Integrated connector |
| Wide-span version | no |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 1,25 mm |
| Tabanda montaj deliği | no |
| NATO hole pattern | no |
| Dönüş elemanı (L tipi bağlantı) | 90° |
| Change of direction | Horizontal |
| Type | Bend, rigid |
| Boyut | 60x500 |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| Type of connector, cable support system | Click fastening |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
Surface
Material
Item no.
RBM 90 650 FT
500
Hot-dip galvanised
Steel
6041160
RBM 90 650 FT
Item no.
6041160
Width
500
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel



