Aluminium pipe, with thread
Type SM16W ALU
|Item no. 2046032
|EAN 4012195926092



Item no. / Type
Dimension L
Vida dişi
Dimension t
Dimension D
Smallest selling unit: 30 m
30m
m
Description
Electrical installation pipe to EN 61386-1 with threaded ends to DIN EN 60423 for mechanical protection of cables.
With burr-free inner wall. One connection sleeve is already screwed onto each pipe.
With burr-free inner wall. One connection sleeve is already screwed onto each pipe.
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Dimension L | 3000 mm |
| Dimension t | 1,6 mm |
| Ölçü M (mm) | M16 |
| Dimension l | 15 mm |
| Dimension D | 16 mm |
Technical data
| Vida dişi | M16x1,5 |
|---|---|
| Yüzey parlatılmış | hayır |
| Classification code | 55561 |
| Pipe version | Rigid with thread |
| Sıva altı | evet |
| Sıva üstü | evet |
| Beton tesisatı | evet |
| Machines and system installation | evet |
| Döşeme altı tesisat (bitümen, sıcak asfalt) | evet |
| Döşeme altı tesisat (Zemin) | evet |
| Açık alanlarda kurulum | evet |
| Ahşap üzerine kurulum | evet |
| Cavity wall installation | evet |
| Toprak içinde kurulum | evet |
| Brushed surface | hayır |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -45 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 250 °C |
| Boyut | M16x1,5,3000 |
| Material | Aluminium |
| Connection 1, installation pipe | Sleeve |
| Connection 2, installation pipe | External thread (metric) |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 2,4491 kg CO2e / 1 Metre |
|---|
Accessories
Mounting accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
129 TB M16
2047812
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece

Item no. 2047812
Pipe end cap, splittable, metric, light greyType
129 TB M16
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (4)
Certificates (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Dimension L
Vida dişi
Dimension t
Dimension D
Item no.
SM16W ALU
3000
M16x1,5
1,6
16
2046032
SM20W ALU
3000
M20x1,5
1,9
20
2046033
SM25W ALU
3000
M25x1,5
1,9
25
2046034
SM32W ALU
3000
M32x1,5
1,9
32
2046035
SM40W ALU
3000
M40x1,5
1,9
40
2046036
SM50W ALU
3000
M50x1,5
2,1
50
2046037
SM63W ALU
3000
M63x1,5
2,1
63
2046038
Vida dişi
Dimension t
Dimension D
SM16W ALU
Item no.
2046032
Dimension L
3000
Vida dişi
M16x1,5
Dimension t
1,6
Dimension D
16
SM20W ALU
Item no.
2046033
Dimension L
3000
Vida dişi
M20x1,5
Dimension t
1,9
Dimension D
20
SM25W ALU
Item no.
2046034
Dimension L
3000
Vida dişi
M25x1,5
Dimension t
1,9
Dimension D
25
SM32W ALU
Item no.
2046035
Dimension L
3000
Vida dişi
M32x1,5
Dimension t
1,9
Dimension D
32
SM40W ALU
Item no.
2046036
Dimension L
3000
Vida dişi
M40x1,5
Dimension t
1,9
Dimension D
40
SM50W ALU
Item no.
2046037
Dimension L
3000
Vida dişi
M50x1,5
Dimension t
2,1
Dimension D
50
SM63W ALU
Item no.
2046038
Dimension L
3000
Vida dişi
M63x1,5
Dimension t
2,1
Dimension D
63




