Aluminium pipe, without thread
Type S16W ALU
|Item no. 2046002
|EAN 4012195925743



Item no. / Type
Dimension L
Dimension t
Dimension D
Smallest selling unit: 30 m
30m
m
Description
Electrical installation pipe without threaded ends to EN 61386-1 for mechanical protection of cables. With burr-free inner wall.
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Dimension L | 3000 mm |
| Dimension t | 1,2 mm |
| Ölçü M (mm) | M16 |
| Dimension D | 16 mm |
Technical data
| Yüzey parlatılmış | hayır |
|---|---|
| Classification code | 44561 |
| Pipe version | Rigid without thread |
| Sıva altı | hayır |
| Sıva üstü | evet |
| Beton tesisatı | hayır |
| Machines and system installation | evet |
| Döşeme altı tesisat (bitümen, sıcak asfalt) | evet |
| Döşeme altı tesisat (Zemin) | evet |
| Açık alanlarda kurulum | evet |
| Ahşap üzerine kurulum | evet |
| Cavity wall installation | evet |
| Toprak içinde kurulum | hayır |
| With sleeve | hayır |
| Brushed surface | hayır |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -45 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 250 °C |
| Boyut | Ø16, 3000mm |
| Material | Aluminium |
| Connection 1, installation pipe | Pipe end |
| Connection 2, installation pipe | Pipe end |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 1,8975 kg CO2e / 1 Metre |
|---|
Accessories
Mounting accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
129 TB M16
2047812
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece

Item no. 2047812
Pipe end cap, splittable, metric, light greyType
129 TB M16
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (5)
Declarations (4)
Certificates (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Dimension L
Dimension t
Dimension D
Item no.
S16W ALU
3000
1,2
16
2046002
S20W ALU
3000
1,2
20
2046003
S25W ALU
3000
1,3
25
2046004
S32W ALU
3000
1,3
32
2046005
S40W ALU
3000
1,4
40
2046006
S50W ALU
3000
1,4
50
2046007
S63W ALU
3000
1,7
63
2046008
Dimension t
Dimension D
S16W ALU
Item no.
2046002
Dimension L
3000
Dimension t
1,2
Dimension D
16
S20W ALU
Item no.
2046003
Dimension L
3000
Dimension t
1,2
Dimension D
20
S25W ALU
Item no.
2046004
Dimension L
3000
Dimension t
1,3
Dimension D
25
S32W ALU
Item no.
2046005
Dimension L
3000
Dimension t
1,3
Dimension D
32
S40W ALU
Item no.
2046006
Dimension L
3000
Dimension t
1,4
Dimension D
40
S50W ALU
Item no.
2046007
Dimension L
3000
Dimension t
1,4
Dimension D
50
S63W ALU
Item no.
2046008
Dimension L
3000
Dimension t
1,7
Dimension D
63




