Bend, angle-adjustable, 60 A2
Type RB W 640 A2
|Item no. 6037158
|EAN 4012197341312



Item no. / Type
Width
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Angle-adjustable bend for the creation of a horizontal branch, fitting for lock and screw-on cable trays of side height 60 mm. Adjustable angle 0–90°. Screwless mounting with double clamps or screw connection with FRS truss-head screws and M6 combination nuts. Can be used indoors and outdoors. Fastening material must be ordered separately.
Technical data
Dimensions
| Width | 400 mm |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Dimension L | 834 mm |
| Dimension B | 400 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Yan delik | yes |
| Connector version | Integrated connector |
| Wide-span version | no |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 1,25 mm |
| Tabanda montaj deliği | yes |
| NATO hole pattern | no |
| Material thickness, floor plate | 1,25 mm |
| Dönüş elemanı (L tipi bağlantı) | Adjustable |
| Change of direction | Horizontal |
| Üst parçalı | no |
| Type | Adjustable bend_complete |
| Yan parça kalınlığı | 1,25 mm |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -20 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 120 °C |
| Boyut | 60x400 |
| Surface | Bright, treated |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
| Colour | stainless steel |
| Type of connector, cable support system | screwed/clamped |
| Recommended quantity of bolts | 14 St. |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 24,654 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
System accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6037566
Cover, angle-adjustable bend A2Type
RBD W 400 A2
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (4)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
Surface
Material
Colour
Item no.
RB W 610 A2
100
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
stainless steel
6037150
RB W 620 A2
200
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
stainless steel
6037154
RB W 630 A2
300
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
stainless steel
6037156
RB W 640 A2
400
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
stainless steel
6037158
RB W 650 A2
500
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
stainless steel
6037160
RB W 660 A2
600
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
stainless steel
6037162
Width
RB W 610 A2
Item no.
6037150
Width
100
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301
Colour
stainless steel
RB W 620 A2
Item no.
6037154
Width
200
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301
Colour
stainless steel
RB W 630 A2
Item no.
6037156
Width
300
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301
Colour
stainless steel
RB W 640 A2
Item no.
6037158
Width
400
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301
Colour
stainless steel
RB W 650 A2
Item no.
6037160
Width
500
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301
Colour
stainless steel
RB W 660 A2
Item no.
6037162
Width
600
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301
Colour
stainless steel
