Cable connection sleeve
Type 117 5x2.5
|Item no. 2022028
|EAN 4012195159858



Item no. / Type
Dimension L
Dimension D
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Description
Protection rating IP54, nominal voltage 660 V. VDE specifications state that connection sleeves are only intended for local routing.
117/2,5 VDE: Nennquerschnitt mm², mit 5poligem Klemmeinsatz 2,5 mm² und Kabeleinführungen mit Zugentlastung, Pg 16 für Kabeldurchmesser 9-14 mm
117/2,5 VDE: Nennquerschnitt mm², mit 5poligem Klemmeinsatz 2,5 mm² und Kabeleinführungen mit Zugentlastung, Pg 16 für Kabeldurchmesser 9-14 mm
117/2.5 VDE / PG 16: nominal cross-section 2.5 mm², with 5-pole terminal insert 2.5 mm² and cable entries with strain relief for cable diameter 9–14 mm.
117/6 VDE / PG 21: nominal cross-section 6 mm², with 5-pole terminal insert 6 mm² and cable entries with strain relief for cable diameter 12–18 mm.
Technical data
Technical data
| Impact-resistant | yes |
|---|---|
| Halogen-free | yes |
| Protection rating | IP54 |
| Nominal voltage | 660 V |
| Dimension | 2,5mm2 |
| Material | Polystyrene |
| Colour | Light grey; RAL 7035 |
Dimensions
| Dimension L | 64 mm |
|---|---|
| Dimension D | 28 mm |
Environmental Data
0,1884 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,1884 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Dimension L
Dimension D
Item no.
117 5x2.5
64
28
2022028
117 5x6
82
33,5
2022060
Dimension L
Dimension D
117 5x2.5
Item no.
2022028
Dimension L
64
Dimension D
28
117 5x6
Item no.
2022060
Dimension L
82
Dimension D
33,5

