Cable duct, type LKM 40060
Type LKM40060FS
|Item no. 6247016
|EAN 4012196311897




Item no. / Type
Length
Width
Height
Surface
Smallest selling unit: 2 m
2m
m
Description
Duct cover and base with base perforation.
Equipotential bonding is guaranteed between the cover and the base without any additional aids.
Equipotential bonding is guaranteed between the cover and the base without any additional aids.
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 60 mm |
| Height | 44 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Number of cables NYM 3 x 1.5 mm² Ø 10.5 mm (without socket) | 10 |
| Number of cables NYM 5 x 1.5 mm² Ø 12.0 mm (without socket) | 8 |
| Number of cables NYM 3 x 2.5 mm² Ø 11.5 mm (without socket) | 10 |
| Usable cross-section | 2380 mm² |
| Halogen-free | yes |
| Number of fixed partitions | 0 |
| Number of insertable partitions | 0 |
| Cable retaining clip | no |
| Protective film | no |
| Duct connector | no |
| Protection rating | IP30 |
| Delivery on a roll | no |
| Protection rating IK code | IK10 |
| Transparent | no |
| Fastening type | Base perforation |
| Version, cable trunking cover | Loose |
| Base perforation | with base perforation |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Permitted temperature range, max. | 90 °C |
| Dimension | 40x60x2000 |
| Surface | Strip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
0,238 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,238 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
LKM KSR40060
6249750
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece
LKM E40060FS
6247903
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
LKM EK40060
6249780
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece
LKM A40060FS
6247571
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
LKM F40060FS
6247504
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Item no. 6249750
Edge protection ring KSR 40060, for LKM cable duct type 40060Type
LKM KSR40060
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece

Item no. 6247903
End piece, for cable trunking type LKM 40060Type
LKM E40060FS
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (4)
Certificates (2)
Instructions and Aid (2)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Surface
Material
Item no.
LKM40060FS
2000
60
44
Strip galvanised
Steel
6247016
LKM40060RW
2000
60
44
Strip galvanised / plastic coated
Steel
6248519
Surface
LKM40060FS
Item no.
6247016
Length
2000
Width
60
Height
44
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
LKM40060RW
Item no.
6248519
Length
2000
Width
60
Height
44
Surface
Strip galvanised / plastic coated
Material
Steel






