Cable tray, marine standard A2
Type MKR 15 050 A2
|Item no. 6045830
|EAN 4012195706663




Item no. / Type
Length
Width
Plate thickness
Smallest selling unit: 2 m
2m
m
Description
Cable tray for use in ship construction, produced according to the marine standard VG 88900-1.
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 50 mm |
| Height | 15 mm |
| Dimension B | 50 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Side perforation | no |
| Connector version | Without connectors |
| Wide-span version | no |
| Rustproof steel, pickled | yes |
| Plate thickness | 1,25 mm |
| Mounting perforation in base | yes |
| NATO hole pattern | yes |
| With cover | no |
| Dimension | 15 X 50 |
| Dimension | 15x50x2000 |
| Surface | Bright, treated |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
| Colour | stainless steel |
| Load test type according to IEC 61537 | Type II |
| Type of connector, cable support system | Screwed |
Loads
| Support spacing 1.0 m | 2,2 kN/m |
|---|---|
| Support spacing 1.0 m | 0,35 kN/m |
| Support spacing 1.5 m | 0,15 kN/m |
Environmental Data
5,2636 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 5,2636 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (3)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Plate thickness
Surface
Material
Item no.
MKR 15 050 A2
2000
50
no
1,25
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
6045830
MKR 15 075 A2
2000
75
no
1,25
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
6045832
MKR 15 100 A2
2000
100
no
1,25
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
6045834
MKR 15 125 A2
2000
125
no
1,25
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
6045836
MKR 15 150 A2
2000
150
no
1,5
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
6045838
MKR 15 200 A2
2000
200
no
1,5
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
6045840
MKR 15 250 A2
2000
250
no
1,5
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
6045842
MKR 15 300 A2
2000
300
no
1,5
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
6045844
Width
Plate thickness
MKR 15 050 A2
Item no.
6045830
Length
2000
Width
50
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,25
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301
MKR 15 075 A2
Item no.
6045832
Length
2000
Width
75
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,25
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301
MKR 15 100 A2
Item no.
6045834
Length
2000
Width
100
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,25
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301
MKR 15 125 A2
Item no.
6045836
Length
2000
Width
125
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,25
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301
MKR 15 150 A2
Item no.
6045838
Length
2000
Width
150
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,5
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301
MKR 15 200 A2
Item no.
6045840
Length
2000
Width
200
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,5
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301
MKR 15 250 A2
Item no.
6045842
Length
2000
Width
250
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,5
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301
MKR 15 300 A2
Item no.
6045844
Length
2000
Width
300
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,5
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301




