Cable tray, marine standard, ALU
Type MKR 15 050 ALU
|Item no. 6045707
|EAN 4012196381975




Item no. / Type
Length
Width
Plate thickness
Smallest selling unit: 2 m
2m
m
Description
Cable tray for use in ship construction, produced according to the marine standard VG 88900-1.
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 50 mm |
| Height | 15 mm |
| Dimension B | 50 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Side perforation | no |
| Connector version | Without connectors |
| Wide-span version | no |
| Rustproof steel, pickled | no |
| Plate thickness | 1,5 mm |
| Mounting perforation in base | yes |
| NATO hole pattern | yes |
| With cover | no |
| Dimension | 15 x 50 |
| Dimension | 15x50x2000 |
| Material | Aluminium |
| Colour | aluminium |
| Load test type according to IEC 61537 | Type II |
| Type of connector, cable support system | Screwed |
Loads
| Support spacing 1.0 m | 2 kN/m |
|---|---|
| Support spacing 1.0 m | 0,3 kN/m |
| Support spacing 1.5 m | 0,05 kN/m |
Environmental Data
4,7154 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 4,7154 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Plate thickness
Material
Item no.
MKR 15 050 ALU
2000
50
no
1,5
Aluminium
6045707
MKR 15 075 ALU
2000
75
no
1,5
Aluminium
6045715
MKR 15 100 ALU
2000
100
no
1,5
Aluminium
6045723
MKR 15 125 ALU
2000
125
no
1,5
Aluminium
6045731
MKR 15 150 ALU
2000
150
no
1,5
Aluminium
6045758
MKR 15 200 ALU
2000
200
no
2
Aluminium
6045766
MKR 15 250 ALU
2000
250
no
2
Aluminium
6045774
MKR 15 300 ALU
2000
300
no
2
Aluminium
6045782
Width
Plate thickness
MKR 15 050 ALU
Item no.
6045707
Length
2000
Width
50
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,5
Material
Aluminium
MKR 15 075 ALU
Item no.
6045715
Length
2000
Width
75
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,5
Material
Aluminium
MKR 15 100 ALU
Item no.
6045723
Length
2000
Width
100
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,5
Material
Aluminium
MKR 15 125 ALU
Item no.
6045731
Length
2000
Width
125
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,5
Material
Aluminium
MKR 15 150 ALU
Item no.
6045758
Length
2000
Width
150
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,5
Material
Aluminium
MKR 15 200 ALU
Item no.
6045766
Length
2000
Width
200
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
2
Material
Aluminium
MKR 15 250 ALU
Item no.
6045774
Length
2000
Width
250
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
2
Material
Aluminium
MKR 15 300 ALU
Item no.
6045782
Length
2000
Width
300
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
2
Material
Aluminium




