Cable tray, marine standard FS
Type MKR 15 200 FS
|Item no. 6046004
|EAN 4012196467365




Item no. / Type
Length
Width
Plate thickness
Smallest selling unit: 2 m
2m
m
Description
Cable tray for use in ship construction, produced according to the marine standard VG 88900-1.
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 200 mm |
| Height | 15 mm |
| Dimension B | 200 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Side perforation | no |
| Connector version | Without connectors |
| Wide-span version | no |
| Rustproof steel, pickled | no |
| Plate thickness | 1,5 mm |
| Mounting perforation in base | yes |
| NATO hole pattern | yes |
| With cover | no |
| Dimension | 15x200 |
| Dimension | 15x200x2000 |
| Surface | Strip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Load test type according to IEC 61537 | Type II |
| Type of connector, cable support system | Screwed |
Loads
| Support spacing 1.0 m | 3,2 kN/m |
|---|---|
| Support spacing 1.0 m | 0,7 kN/m |
| Support spacing 1.5 m | 0,2 kN/m |
Environmental Data
5,9685 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 5,9685 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Plate thickness
Surface
Material
Item no.
MKR 15 200 FS
2000
200
no
1,5
Strip galvanised
Steel
6046004
MKR 15 300 FS
2000
300
no
1,5
Strip galvanised
Steel
6046029
MKR 15 400 FS
2000
400
no
1,5
Strip galvanised
Steel
6046037
MKR 15 050 FS
2000
50
no
1,25
Strip galvanised
Steel
6046370
MKR 15 075 FS
2000
75
no
1,25
Strip galvanised
Steel
6046372
MKR 15 100 FS
2000
100
no
1,25
Strip galvanised
Steel
6046374
MKR 15 125 FS
2000
125
no
1,25
Strip galvanised
Steel
6046375
MKR 15 150 FS
2000
150
no
1,5
Strip galvanised
Steel
6046376
MKR 15 250 FS
2000
250
no
1,5
Strip galvanised
Steel
6046379
Width
Plate thickness
MKR 15 200 FS
Item no.
6046004
Length
2000
Width
200
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,5
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
MKR 15 300 FS
Item no.
6046029
Length
2000
Width
300
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,5
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
MKR 15 400 FS
Item no.
6046037
Length
2000
Width
400
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,5
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
MKR 15 050 FS
Item no.
6046370
Length
2000
Width
50
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,25
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
MKR 15 075 FS
Item no.
6046372
Length
2000
Width
75
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,25
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
MKR 15 100 FS
Item no.
6046374
Length
2000
Width
100
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,25
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
MKR 15 125 FS
Item no.
6046375
Length
2000
Width
125
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,25
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
MKR 15 150 FS
Item no.
6046376
Length
2000
Width
150
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,5
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
MKR 15 250 FS
Item no.
6046379
Length
2000
Width
250
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,5
Surface
Strip galvanised
Material
Steel




