Cable trunking, type LKM 60150
Type LKM60150RW
|Item no. 6248640
|EAN 4012196313877




Item no. / Type
Length
Width
Height
Surface
Smallest selling unit: 2 m
2m
m
Description
Trunking cover and base with base perforation.
Equipotential bonding is guaranteed between the cover and the base without any additional aids.
The base contains loop perforation allowing the attachment of the partition.
For ceiling mounting, always use the trunking clamp
Equipotential bonding is guaranteed between the cover and the base without any additional aids.
The base contains loop perforation allowing the attachment of the partition.
For ceiling mounting, always use the trunking clamp
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 150 mm |
| Height | 64 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Number of cables NYM 3 x 1.5 mm² Ø 10.5 mm (without socket) | 56 |
| Number of cables NYM 5 x 1.5 mm² Ø 12.0 mm (without socket) | 48 |
| Number of cables NYM 3 x 2.5 mm² Ø 11.5 mm (without socket) | 48 |
| Usable cross-section | 9148 mm² |
| Halogen-free | yes |
| Number of fixed partitions | 0 |
| Number of insertable partitions | 2 |
| Cable retaining clip | no |
| Protective film | no |
| Duct connector | no |
| Protection rating | IP30 |
| Delivery on a roll | no |
| Protection rating IK code | IK10 |
| Transparent | no |
| Fastening type | Base perforation |
| Version, cable trunking cover | Loose |
| Base perforation | with base perforation |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Permitted temperature range, max. | 90 °C |
| Dimension | 60x150x2000 |
| Surface | Strip galvanised / plastic coated |
| Material | Steel |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
4,1863 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 4,1863 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
LKM KSR60150
6249756
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece
LKM E60150RW
6249825
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
LKM EK60150
6249786
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece
Type
LKM KSR60150
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece

Item no. 6249825
End piece, for cable trunking type LKM 60150Type
LKM E60150RW
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Certificates (2)
Instructions and Aid (2)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Surface
Material
Item no.
LKM60150FS
2000
150
64
Strip galvanised
Steel
6247148
LKM60150RW
2000
150
64
Strip galvanised / plastic coated
Steel
6248640
Surface
LKM60150FS
Item no.
6247148
Length
2000
Width
150
Height
64
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
LKM60150RW
Item no.
6248640
Length
2000
Width
150
Height
64
Surface
Strip galvanised / plastic coated
Material
Steel







