Cable trunking, type LKM 60200
Type LKM60200FS
|Item no. 6247164
|EAN 4012196312252




Item no. / Type
Length
Width
Height
Surface
Smallest selling unit: 2 m
2m
m
Description
Trunking cover and base with base perforation.
Equipotential bonding is guaranteed between the cover and the base without any additional aids.
The base contains loop perforation allowing the attachment of the partition.
For ceiling mounting, always use the trunking clamp
Equipotential bonding is guaranteed between the cover and the base without any additional aids.
The base contains loop perforation allowing the attachment of the partition.
For ceiling mounting, always use the trunking clamp
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 200 mm |
| Height | 64 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Number of cables NYM 3 x 1.5 mm² Ø 10.5 mm (without socket) | 72 |
| Number of cables NYM 5 x 1.5 mm² Ø 12.0 mm (without socket) | 64 |
| Number of cables NYM 3 x 2.5 mm² Ø 11.5 mm (without socket) | 68 |
| Usable cross-section | 12257 mm² |
| Halogen-free | yes |
| Number of fixed partitions | 0 |
| Number of insertable partitions | 3 |
| Cable retaining clip | no |
| Protective film | no |
| Duct connector | no |
| Protection rating | IP30 |
| Delivery on a roll | no |
| Protection rating IK code | IK10 |
| Transparent | no |
| Fastening type | Base perforation |
| Version, cable trunking cover | Loose |
| Base perforation | with base perforation |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Permitted temperature range, max. | 90 °C |
| Dimension | 60x200x2000 |
| Surface | Strip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
4,8696 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 4,8696 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
LKM KSR60200
6249758
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece
LKM E60200FS
6248322
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
LKM EK60200
6249788
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece
Type
LKM KSR60200
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece

Item no. 6248322
End piece, for cable trunking type LKM 60200Type
LKM E60200FS
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (4)
Certificates (2)
Instructions and Aid (2)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Surface
Material
Item no.
LKM60200FS
2000
200
64
Strip galvanised
Steel
6247164
LKM60200RW
2000
200
64
Strip galvanised / plastic coated
Steel
6248667
Surface
LKM60200FS
Item no.
6247164
Length
2000
Width
200
Height
64
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
LKM60200RW
Item no.
6248667
Length
2000
Width
200
Height
64
Surface
Strip galvanised / plastic coated
Material
Steel







