Clamp clip, double, A2 plastic pressure trough
Type 2056 2 22 A2
|Item no. 1161822
|EAN 4012195066071



Item no. / Type
Max. Tightening torque
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
This item is a discontinued product!
You can find the successor product here.
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece
Description
Suitable for all C profile rails with slot width 16–17 mm; stainless steel clip and bolt, polypropylene pressure trough, halogen-free, light grey RAL 7035.
Technical data
Technical data
| for rail with slot width (with interval), min. | 16 mm |
|---|---|
| for rail with slot width (with interval), max. | 17 mm |
| Impact-resistant | no |
| Halogen-free | yes |
| With plastic trough | yes |
| With metal trough | no |
| Number of cables/pipes | 2 |
| Surface addition | Untreated |
| Material addition | Rustproof steel |
| Max. Tightening torque | 3 Nm |
| Mounting type | Profile rail |
| Clamping range D, min. | 16 mm |
| Clamping range D, max. | 22 mm |
| Dimension | 16-22mm |
| Surface | Bright, treated |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
| With counter-trough | no |
| Material of trough | Plastic |
| Material quality of trough | Polypropylene |
Dimensions
| Dimension L | 47 mm |
|---|---|
| Dimension A | 23 mm |
| Dimension B | 27 mm |
| Dimension H | 73 mm |
| Dimension t | 1,5 mm |
| Dimension C | 34 mm |
| Dimension x | 5 mm |
| Dimension G (mm) | M6 |
Environmental Data
0,3449 kg CO₂e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,3449 kg CO₂e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (3)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Max. Tightening torque
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
Item no.
2056 2 22 A2
3
16
22
1161822
2056 2 40 A2
5
34
40
1161857
2056 2 46 A2
5
40
46
1161865
2056 2 52 A2
5
46
52
1161873
2056 2 58 A2
5
52
58
1161881
Max. Tightening torque
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
2056 2 22 A2
Item no.
1161822
Max. Tightening torque
3
Clamping range D, min.
16
Clamping range D, max.
22
2056 2 40 A2
Item no.
1161857
Max. Tightening torque
5
Clamping range D, min.
34
Clamping range D, max.
40
2056 2 46 A2
Item no.
1161865
Max. Tightening torque
5
Clamping range D, min.
40
Clamping range D, max.
46
2056 2 52 A2
Item no.
1161873
Max. Tightening torque
5
Clamping range D, min.
46
Clamping range D, max.
52
2056 2 58 A2
Item no.
1161881
Max. Tightening torque
5
Clamping range D, min.
52
Clamping range D, max.
58
