Clamp clip, single, A2 metal pressure trough
Type 2056 M 46 A2
|Item no. 1159746
|EAN 4012195668282



Item no. / Type
Max. Tightening torque
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
This item is a discontinued product!
You can find the successor product here.
Smallest selling unit: 25 piece
25piece
piece
Description
Suitable for all C profile rails with slot width 16–17 mm.
Clip, bolt and pressure trough all made of rust-proof stainless steel.
Clip, bolt and pressure trough all made of rust-proof stainless steel.
Technical data
Technical data
| For pipe diameter, min. | 40 mm |
|---|---|
| For pipe diameter, max. | 40 mm |
| for rail with slot width (with interval), min. | 16 mm |
| for rail with slot width (with interval), max. | 17 mm |
| Impact-resistant | no |
| Halogen-free | no |
| With plastic trough | no |
| With metal trough | yes |
| Number of cables/pipes | 1 |
| Surface addition | Untreated |
| Material addition | Rustproof steel |
| Max. Tightening torque | 5 Nm |
| Mounting type | Profile rail |
| for 1 cable H | 79 mm |
| for 1 cable L | 44 |
| Clamping range D, min. | 40 mm |
| Clamping range D, max. | 46 mm |
| Dimension | 40-46mm |
| Surface | Bright, treated |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
| With counter-trough | no |
| Material of trough | Rustproof steel |
| Material quality of trough | Stainless steel 304 (1.4301) |
Dimensions
| Dimension L | 44 mm |
|---|---|
| Dimension A | 23 mm |
| Dimension B | 51 mm |
| Dimension H | 79 mm |
| Dimension t | 2 mm |
| Dimension C | 35 mm |
| Dimension x | 5 mm |
| Dimension G (mm) | M8 |
Environmental Data
0,6113 kg CO₂e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,6113 kg CO₂e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (3)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Max. Tightening torque
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
Item no.
2056 M 40 A2
5
34
40
1159740
2056 M 46 A2
5
40
46
1159746
2056 M 52 A2
5
46
52
1159752
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
2056 M 40 A2
Item no.
1159740
Max. Tightening torque
5
Clamping range D, min.
34
Clamping range D, max.
40
2056 M 46 A2
Item no.
1159746
Max. Tightening torque
5
Clamping range D, min.
40
Clamping range D, max.
46
2056 M 52 A2
Item no.
1159752
Max. Tightening torque
5
Clamping range D, min.
46
Clamping range D, max.
52
