Clamp clip, single, ALU plastic pressure trough
Type 2056W 22 ALU
|Item no. 1184024
|EAN 4012195446354



Item no. / Type
Max. Tightening torque
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
This item is a discontinued product!
You can find the successor product here.
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece
Description
Also suitable for angular steel of 40 mm shaft length; aluminium ALMg3 clip and bolt, polypropylene pressure trough, halogen-free, colour light grey RAL 7035.
The clamp clips 2056/W ALU for one cable according to VDE 0298-1 is suitable for individual routing of single-wire cables in rotary current networks, as there is no closed galvanic circuit. However, the lower mechanical resistance of the aluminium clips must be taken into account for short circuits, i.e. keep the distance between the clips as short as possible in a longitudinal direction and ensure sufficient side spacing between the cables.
Technical data
Technical data
| For pipe diameter, min. | 20 mm |
|---|---|
| For pipe diameter, max. | 20 mm |
| Impact-resistant | no |
| Halogen-free | yes |
| With plastic trough | yes |
| With metal trough | no |
| Number of cables/pipes | 1 |
| Surface addition | Untreated |
| Material addition | Aluminium |
| Max. Tightening torque | 2 Nm |
| Mounting type | Angle profile |
| for 1 cable H | 85 mm |
| for 1 cable L | 27 |
| Clamping range D, min. | 16 mm |
| Clamping range D, max. | 22 mm |
| Dimension | 16-22mm |
| Material | Aluminium |
| With counter-trough | no |
| Material of trough | Plastic |
| Material quality of trough | Polypropylene |
Dimensions
| Dimension L | 27 mm |
|---|---|
| Dimension A | 23 mm |
| Dimension B | 27 mm |
| Dimension H | 85 mm |
| Dimension t | 1,5 mm |
| Dimension C | 34 mm |
| Dimension x | 5 mm |
| Dimension G (mm) | M6 |
| Dimension E | 11 mm |
Environmental Data
0,2995 kg CO₂e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,2995 kg CO₂e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (3)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Max. Tightening torque
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
Item no.
2056W 22 ALU
2
16
22
1184024
2056W 34 ALU
2
28
34
1184040
2056W 40 ALU
2
34
40
1184059
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
2056W 22 ALU
Item no.
1184024
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
16
Clamping range D, max.
22
2056W 34 ALU
Item no.
1184040
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
28
Clamping range D, max.
34
2056W 40 ALU
Item no.
1184059
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
34
Clamping range D, max.
40
