Clamp clip, single, plastic pressure trough, ALU
Type 2056N 22 ALU
|Item no. 1183621
|EAN 4012195436638



Item no. / Type
Max. Tightening torque
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
This item is a discontinued product!
You can find the successor product here.
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece
Description
Suitable for all profile rails with slot width 11–12 mm; at least 6.5 mm clear internal height and at least 18.5 mm clear internal width; aluminium ALMg3 clip and bolt, polypropylene pressure trough, halogen-free, light grey RAL 7035.
(Metal pressure troughs on request).
(Metal pressure troughs on request).
The clamp clips 2056/N ALU for one cable according to VDE 0298-1 is suitable for individual routing of single-wire cables in rotary current networks, as there is no closed galvanic circuit. However, the lower mechanical resistance of the aluminium clips must be taken into account for short circuits, i.e. keep the distance between the clips as short as possible in a longitudinal direction and ensure sufficient side spacing between the cables.
Technical data
Technical data
| For pipe diameter, min. | 20 mm |
|---|---|
| For pipe diameter, max. | 20 mm |
| for rail with slot width (with interval), min. | 11 mm |
| for rail with slot width (with interval), max. | 12 mm |
| Impact-resistant | no |
| Halogen-free | yes |
| With plastic trough | yes |
| With metal trough | no |
| Number of cables/pipes | 1 |
| Surface addition | Untreated |
| Material addition | Aluminium |
| Max. Tightening torque | 2 Nm |
| Mounting type | Profile rail |
| for 1 cable H | 44 mm |
| for 1 cable L | 34 |
| Clamping range D, min. | 16 mm |
| Clamping range D, max. | 22 mm |
| Dimension | 16-22mm |
| Material | Aluminium |
| With counter-trough | no |
| Material of trough | Plastic |
| Material quality of trough | Polypropylene |
Dimensions
| Dimension L | 41 mm |
|---|---|
| Dimension A | 20 mm |
| Dimension B | 27 mm |
| Dimension H | 44 mm |
| Dimension t | 1,5 mm |
| Dimension C | 34 mm |
| Dimension x | 5 mm |
| Dimension G (mm) | M6 |
Environmental Data
0,1714 kg CO₂e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,1714 kg CO₂e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Max. Tightening torque
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
Item no.
2056N 22 ALU
2
16
22
1183621
2056N 28 ALU
2
22
28
1183648
2056N 34 ALU
2
28
34
1183656
2056N 40 ALU
2
34
40
1183664
2056N 46 ALU
2
40
46
1183672
2056N 58 ALU
2
52
58
1183699
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
2056N 22 ALU
Item no.
1183621
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
16
Clamping range D, max.
22
2056N 28 ALU
Item no.
1183648
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
22
Clamping range D, max.
28
2056N 34 ALU
Item no.
1183656
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
28
Clamping range D, max.
34
2056N 40 ALU
Item no.
1183664
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
34
Clamping range D, max.
40
2056N 46 ALU
Item no.
1183672
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
40
Clamping range D, max.
46
2056N 58 ALU
Item no.
1183699
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
52
Clamping range D, max.
58
