Combination protection device for ISDN and DSL systems
Type TD-2/D-HS
|Item no. 5081694
|EAN 4012196087723



Item no. / Type
5081694 / TD-2/D-HS
Kutup sayısı
2
Plug-in system
Terminal
Maximum continuous voltage AC
120 V
Maximum continuous voltage DC
170 V
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Data cable protection devices for telecommunication systems
• Low protection level at high current load
• Screwless terminals or connectable
• Bandwidth-optimised for secure transmission
• Quick mounting onto DIN rail for a telephone line
• Visual function display
Application: DSL systems, ISDN or analogue telecommunication
• Low protection level at high current load
• Screwless terminals or connectable
• Bandwidth-optimised for secure transmission
• Quick mounting onto DIN rail for a telephone line
• Visual function display
Application: DSL systems, ISDN or analogue telecommunication
Technical data
Technical data
| Kutup sayısı | 2 |
|---|---|
| Telekomünikasyon kontağı | no |
| Cihazda sinyalizasyon | Visual |
| Plug-in system | Terminal |
| Koruma seviyesi damar/damar | <300 V |
| Koruma seviyesi damar/toprak | <650 V |
| Koruma sınıfı | IP20 |
| Test standardı | IEC 61643-21 |
| Yol başına seri direnç | 9 Ω ± 10 % |
| Capacity (wire-wire) | <50 pF |
| Capacity (wire-earth) | <50 pF |
| Earthing via: | Connection cable |
| Explosion-tested version | no |
| Insulation resistance | >1 MΩ |
| Shielding connection available | no |
| Screening | Direct |
| Impulse durability wire-wire | C2: 18 kV / 9 kA (8/20µs) |
| Impulse durability wire-earth | C2: 18 kV / 9 kA (8/20µs) |
| Total discharge current (10/350) | D1: 5 kA |
| Total discharge current (8/20) | 10 kA |
| Nominal load current DC | 0,2 A |
| Nominal load current AC | 0,14 A |
| Arrestor monitoring | no |
| Maximum continuous voltage AC | 120 V |
| Maximum continuous voltage DC | 170 V |
| Cut-off frequency | 75 MHz |
| SPD to IEC 61643-21 | Class I+II+III / D1+C2+C1 |
| Kategorie | Type 1+2+3 / D1+C2+C1 |
| Lightning protection zone LPZ | 0→3 |
| İmpuls akımı | 2,5 kA |
| Ekleme kaybı (Insertion loss) | ≤3 dB |
| Yatay aralık TE (17,5 mm) | 1 |
| Bağlantı kesiti, sabit maks. | 2,5 mm² |
| Bağlantı kesiti, çok telli min. | 0,14 mm² |
| Bağlantı kesiti, çok telli maks. | 2,5 mm² |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -40 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 80 °C |
| Boyut | 170V |
| Material | Plastic |
| Colour | White |
Connectivity options
| Bağlantı kesiti, sabit min. | 0,14 mm² |
|---|---|
| Bağlantı kesiti, esnek min. | 0,14 mm² |
| Bağlantı kesiti, esnek maks. | 2,5 mm² |
Environmental Data
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,2096 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Kutup sayısı
Plug-in system
Maximum continuous voltage AC
Maximum continuous voltage DC
Item no.
TD-2/D-HS
2
Klemens
120
170
5081694
TD-2/D-HS
Item no.
5081694
Kutup sayısı
2
Plug-in system
Klemens
Maximum continuous voltage AC
120
Maximum continuous voltage DC
170


