Combination protection device LSA BF 180
Type LSA-BF-180
|Item no. 5084024
|EAN 4012195525370



Item no. / Type
5084024 / LSA-BF-180
Kutup sayısı
2
Plug-in system
Other
Maximum continuous voltage AC
120 V
Maximum continuous voltage DC
180 V
Version for
Basic and fine protection
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
LSA basic and fine protection, for application in MCR systems
• Basic and fine protection
• Coarse protection using fail-safe technology
• With PTC protection components against overcurrent
• Max. voltage: 180 V
Application: Directly on LSA-Plus separating strip or connection rails with earthing rail (e.g. OBO LSA-A-LEI (5084 00 8) or OBO LSA-T-LEI (5084 01 2), and OBO LSA-E (5084 03 2))
Combination protection device for a two-core
• Basic and fine protection
• Coarse protection using fail-safe technology
• With PTC protection components against overcurrent
• Max. voltage: 180 V
Application: Directly on LSA-Plus separating strip or connection rails with earthing rail (e.g. OBO LSA-A-LEI (5084 00 8) or OBO LSA-T-LEI (5084 01 2), and OBO LSA-E (5084 03 2))
Combination protection device for a two-core
Technical data
Technical data
| Kutup sayısı | 2 |
|---|---|
| Plug-in system | Other |
| Koruma seviyesi damar/damar | <300 V |
| Koruma seviyesi damar/toprak | <300 V |
| Koruma sınıfı | IP20 |
| Test standardı | IEC 61643-21 |
| Yol başına seri direnç | 10 Ω ± 10 % |
| Capacity (wire-wire) | < 50 pF |
| Capacity (wire-earth) | < 50 pF |
| Insulation resistance | > 1 GΩ |
| Impulse durability wire-wire | C2: 5 kV / 2,5 kA (8/20µs) |
| Impulse durability wire-earth | C2: 5 kV / 2,5 kA (8/20µs) |
| Total discharge current (10/350) | 0,5 kA |
| Total discharge current (8/20) | 5 kA |
| Nominal load current DC | 0,12 A |
| Nominal load current AC | 0,08 A |
| Maximum continuous voltage AC | 120 V |
| Maximum continuous voltage DC | 180 V |
| Version for | Basic and fine protection |
| SPD to IEC 61643-21 | Class I+II+III / D1+C2+C1 |
| Kategorie | Type 1+2+3 / D1+C2+C1 |
| Lightning protection zone LPZ | 0→3 |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -40 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 80 °C |
| Boyut | 180V |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,0152 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 5084008
LSA-Plus technology / LSA connection stripType
LSA-A-LEI
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Kutup sayısı
Plug-in system
Maximum continuous voltage AC
Maximum continuous voltage DC
Version for
Item no.
LSA-BF-180
2
Other
120
180
Basic and fine protection
5084024
LSA-BF-180
Item no.
5084024
Kutup sayısı
2
Plug-in system
Other
Maximum continuous voltage AC
120
Maximum continuous voltage DC
180
Version for
Basic and fine protection


