Connection terminal to 14 mm
Type 272 8
|Item no. 5318084
|EAN 4012195421030



Item no. / Type
Smallest selling unit: 20 piece
20piece
piece
Description
• Flange thickness to 8 and/or 14 mm
• With 4 hexagonal bolts M8
• Conforms to the requirements according to DIN V VDE V 0185-3, Section 4.5
• With 4 hexagonal bolts M8
• Conforms to the requirements according to DIN V VDE V 0185-3, Section 4.5
Technical data
Technical data
| Ayırma plakası | no |
|---|---|
| Type of fastening screw | Hexagonal bolt |
| Type of connector | Connection terminal |
| Suitable for connection | Round conductor Rd 8–10 / Rd 8–10 |
| Lightning current carrying capacity | N/50 kA |
| Uyumluluk | Rd 8-10 mm |
| Boyut | 8mm |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Cast steel |
| Clamping range, max. | 8 mm |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,4703 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Material
Item no.
272 8
Cast steel
5318084
272 14
Cast steel
5318149
272 8
Item no.
5318084
Material
Cast steel
272 14
Item no.
5318149
Material
Cast steel

