Cover for 45° bend DD
Type DFB 45 400 DD
|Item no. 7131879
|EAN 4012196252855



Item no. / Type
Width
Plate thickness
This item is a discontinued product!
You can find the successor product here.
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Cover for 45° bend with pre-mounted turn buckle.
The cover can be used with fittings of all side heights.
Technical data
Dimensions
| Width | 400 mm |
|---|---|
| Dimension B | 400 mm |
| Dimension H | 15 mm |
| Dimension R | 148 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 1,25 mm |
| Mandal kilit sayısı | 5 St. |
| Dönüş elemanı (L tipi bağlantı) | 45° |
| Kafes kablo kanalı için uygun | no |
| Kablo merdiveni için uygun | yes |
| Kablo kanalı için uygun | yes |
| Hinged | no |
| Change of direction | Horizontal |
| Fastening type | Sash lock |
| Boyut | B400mm |
| Surface | Strip galvanised zinc/aluminium, Double Dip |
| Material | Steel |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
Plate thickness
Item no.
DFB 45 400 DD
400
1,25
7131879
DFB 45 500 DD
500
1,25
7131887
DFB 45 600 DD
600
1,25
7131909
Width
DFB 45 400 DD
Item no.
7131879
Width
400
Plate thickness
1,25
DFB 45 500 DD
Item no.
7131887
Width
500
Plate thickness
1,25
DFB 45 600 DD
Item no.
7131909
Width
600
Plate thickness
1,25

