Device installation trunking Rapid 80, trunking width 170, trunking height 70, symmetrical
Type GA-S70170RW
|Item no. 6279100
|EAN 4012195842552




Item no. / Type
Length
Smallest selling unit: 2 m
2m
m
Description
Device installation trunking Without base perforation suitable for direct wall mounting or mounting on panels. Over-lengths up to 6,000 mm for trunking bases and covers as well as other RAL colours can be provided on request. The visible surfaces of the device installation trunking are laminated.
Note:
For anodised device installation trunking and fittings made from aluminium, light colour differences caused by tolerance based on the material and process conditions, cannot be avoided (according to DIN 17 611). Alternatively, we recommend powder coating in the colour RAL 9006 (white aluminium).
Note:
For anodised device installation trunking and fittings made from aluminium, light colour differences caused by tolerance based on the material and process conditions, cannot be avoided (according to DIN 17 611). Alternatively, we recommend powder coating in the colour RAL 9006 (white aluminium).
The cover must be ordered separately. We recommend the use of the duct clamp.
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 170 mm |
| Height | 70 mm |
Technical data
| Tabanda montaj deliği | no |
|---|---|
| Usable cross-section | 8620 mm² |
| Halojen İçermez | yes |
| Geçmeli seperatör sayısı | 1 |
| Kablo tutucu mandal | no |
| Koruyucu folyo | yes |
| Kanal bağlantı elemanı | no |
| Koruma sınıfı | IP30 |
| Simetrik | yes |
| Rectangular shape | yes |
| Üst parça sayısı | 1 |
| Rear panel version (inner side) | Continuous C profile |
| Üst parçaların montaj şekli | Internal |
| Protection rating IK code | IK10 |
| Cover supplied | no |
| Taban deliği | Without base perforation |
| Kanal genişliği | 76,5 mm |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -25 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 60 °C |
| Boyut | 70x170x2000 |
| Material | Aluminium |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 33,864 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6288610
Accessory mounting box 71GD6, singleType
71GD6
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece

Item no. 6288608
Accessory mounting box 71GD7-2, doubleType
71GD7-2
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (2)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Item no.
GA-S70170RW
2000
6279100
GA-S70170EL
2000
6279103
GA-S70170RW
Item no.
6279100
Length
2000
GA-S70170EL
Item no.
6279103
Length
2000






