Diagonal clamp for flat conductors and round conductors FT
Type 250 A-FT
|Item no. 5313015
|EAN 4012195740537




Item no. / Type
Uyumluluk
Smallest selling unit: 25 piece
25piece
piece
Description
• For reinforced steels Ø 6–22 mm and flat conductors 50 x 4
• Mounted with bolts M10 x 40
• Version ...-AS with bolts M10 x 30
• Simple mounting through open slot
• Mounted with bolts M10 x 40
• Version ...-AS with bolts M10 x 30
• Simple mounting through open slot
Technical data
Technical data
| Ayırma plakası | no |
|---|---|
| Type of fastening screw | Hexagonal bolt |
| Type of connector | Connectors |
| Suitable for connection | Miscellaneous |
| Short-circuit current (50 HZ)(1 s;≤300°C) | 7,3 kA |
| Lightning current carrying capacity | H/100 kA |
| Round conductor diameter, conductor 1, min. | 6 mm |
| Round conductor diameter, conductor 1, max. | 22 mm |
| Flat conductor width, conductor 2, min. | 0 |
| Flat conductor width, conductor 2, max. | 50 |
| Uyumluluk | Rd 6-22/ max. FL50 mm |
| Boyut | 88x30x45 |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
Dimensions
| Dimension L | 40 mm |
|---|---|
| Dimension A | 30 mm |
| Dimension B | 88 mm |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,6503 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (3)
Certificates (1)
Instructions and Aid (1)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Uyumluluk
Item no.
250 A-FT
Rd 6-22/ max. FL50
5313015
250 AS-FT
Rd 6-22/ max. FL50
5313031
250 A
Rd 6-22/ max. FL50
5313058
250 A-FT
Item no.
5313015
Uyumluluk
Rd 6-22/ max. FL50
250 AS-FT
Item no.
5313031
Uyumluluk
Rd 6-22/ max. FL50
250 A
Item no.
5313058
Uyumluluk
Rd 6-22/ max. FL50



