Distribution box, 12 division units, empty, polystyrene
Type SDB 12L PS
|Item no. 2008832
|EAN 4012196465736





Item no. / Type
2008832 / SDB 12L PS
Length
286 mm
Width
202 mm
Height
126 mm
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Distribution box for surface mounting, for the current sub-distribution in interior and protected exterior areas, in accordance with IEC 439-3. With pre-mounted 35 mm hat profile rail. IP66 protection type and IK07 protection rating. Transparent cover to screw on, with cut-out.
- Protection-insulated for a maximum of 12 division units
- 11 Ø 20 mm break-out openings each at the top and bottom
- 1 Ø 20/25/32 mm combination break-out opening each at the top and bottom
- 4 screw cover caps
Nominal current 63 A
Power loss at 40 K 25.1 W
- Protection-insulated for a maximum of 12 division units
- 11 Ø 20 mm break-out openings each at the top and bottom
- 1 Ø 20/25/32 mm combination break-out opening each at the top and bottom
- 4 screw cover caps
Nominal current 63 A
Power loss at 40 K 25.1 W
Technical data
Dimensions
| Length | 286 mm |
|---|---|
| Width | 202 mm |
| Height | 126 mm |
Technical data
| Sıra sayısı | 1 |
|---|---|
| Şeffaf kapak | evet |
| DIN Rayı | evet |
| With mounting plate | hayır |
| Bölümlendirme ünitelerinin genişliği | 12 |
| Koruma sınıfı | IP66 |
| Nominal current | 63 A |
| Anma gerilimi | 400 V |
| Extension option | evet |
| EMC version | hayır |
| Protection rating IK code | IK07 |
| With lock | hayır |
| Mounting type, consumer units | Yapı |
| Cover type | Cover |
| Version, small distributor cover | With cut-out |
| Boyut | 286x202x125 |
| Material | Polystyrene |
| Colour | Light grey; RAL 7035 |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | evet |
|---|---|
| Packaging without plastic | evet |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 4,0312 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (3)
Certificates (1)
Instructions and Aid (1)
Product images (4)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Item no.
SDB 12L PS
286
202
126
2008832
SDB 12L PS
Item no.
2008832
Length
286
Width
202
Height
126



