Distribution box, 5 division units, empty, polystyrene
Type SDB 05L PS
|Item no. 2008824
|EAN 4012196465712




Item no. / Type
2008824 / SDB 05L PS
Length
191 mm
Width
151 mm
Height
126 mm
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Distribution box for surface mounting, for the current sub-distribution in interior and protected exterior areas, in accordance with IEC 439-3. With pre-mounted 35 mm hat profile rail. IP66 protection type and IK07 protection rating. Transparent cover to screw on, with cut-out.
- Protection-insulated for a maximum of 5 division units
- 4 Ø 20 mm break-out openings each at the top and bottom
- 1 Ø 20/25 mm combination break-out opening each at the top and bottom
- 4 screw cover caps
Nominal current 40 A
Power loss at 40 K 19 W
- Protection-insulated for a maximum of 5 division units
- 4 Ø 20 mm break-out openings each at the top and bottom
- 1 Ø 20/25 mm combination break-out opening each at the top and bottom
- 4 screw cover caps
Nominal current 40 A
Power loss at 40 K 19 W
Technical data
Dimensions
| Length | 191 mm |
|---|---|
| Width | 151 mm |
| Height | 126 mm |
Technical data
| Sıra sayısı | 1 |
|---|---|
| Şeffaf kapak | evet |
| DIN Rayı | evet |
| With mounting plate | hayır |
| Bölümlendirme ünitelerinin genişliği | 5 |
| Koruma sınıfı | IP66 |
| Nominal current | 40 A |
| Anma gerilimi | 400 V |
| Extension option | evet |
| EMC version | hayır |
| Protection rating IK code | IK07 |
| With lock | hayır |
| Mounting type, consumer units | Yapı |
| Cover type | Cover |
| Version, small distributor cover | With cut-out |
| Boyut | 190x150x125 |
| Material | Polystyrene |
| Colour | Light grey; RAL 7035 |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | evet |
|---|---|
| Packaging without plastic | evet |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 2,4299 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (3)
Certificates (1)
Instructions and Aid (1)
Product images (3)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Item no.
SDB 05L PS
191
151
126
2008824
SDB 05L PS
Item no.
2008824
Length
191
Width
151
Height
126



