Distribution box, 9 division units, empty, polystyrene
Type SDB 09L PS
|Item no. 2008828
|EAN 4012196465729





Item no. / Type
2008828 / SDB 09L PS
Length
241 mm
Width
191 mm
Height
126 mm
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Distribution box for surface mounting, for the current sub-distribution in interior and protected exterior areas, in accordance with IEC 439-3. With pre-mounted 35 mm hat profile rail. IP66 protection type and IK07 protection rating. Transparent cover to screw on, with cut-out.
- Protection-insulated for a maximum of 9 division units
- 8 Ø 20 mm break-out openings each at the top and bottom
- 1 Ø 20/25/32 mm combination break-out opening each at the top and bottom
- 4 screw cover caps
Nominal current 63 A
Power loss at 40 K 20.7 W
- Protection-insulated for a maximum of 9 division units
- 8 Ø 20 mm break-out openings each at the top and bottom
- 1 Ø 20/25/32 mm combination break-out opening each at the top and bottom
- 4 screw cover caps
Nominal current 63 A
Power loss at 40 K 20.7 W
Technical data
Dimensions
| Length | 241 mm |
|---|---|
| Width | 191 mm |
| Height | 126 mm |
Technical data
| Sıra sayısı | 1 |
|---|---|
| Şeffaf kapak | evet |
| DIN Rayı | evet |
| With mounting plate | hayır |
| Bölümlendirme ünitelerinin genişliği | 9 |
| Koruma sınıfı | IP66 |
| Nominal current | 63 A |
| Anma gerilimi | 400 V |
| Extension option | evet |
| EMC version | hayır |
| Protection rating IK code | IK07 |
| With lock | hayır |
| Mounting type, consumer units | Yapı |
| Cover type | Cover |
| Version, small distributor cover | With cut-out |
| Boyut | 240x191x125 |
| Material | Polystyrene |
| Colour | Light grey; RAL 7035 |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | evet |
|---|---|
| Packaging without plastic | evet |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 3,3177 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (3)
Certificates (1)
Instructions and Aid (1)
Product images (4)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Item no.
SDB 09L PS
241
191
126
2008828
SDB 09L PS
Item no.
2008828
Length
241
Width
191
Height
126



