Distribution box, 9 division units, with terminal strip, polycarbonate
Type SDB 09 PC
|Item no. 2008848
|EAN 4012196465767




Item no. / Type
2008848 / SDB 09 PC
Length
241 mm
Width
191 mm
Height
126 mm
Terminals
Connector
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Distribution box with terminal strip for surface mounting, for the current sub-distribution in interior and exterior areas, in accordance with IEC 439-3. With pre-mounted 35 mm hat profile rail. IP66 protection type and IK08 protection rating. Transparent cover to screw on, with cut-out.
- Protection-insulated for a maximum of 9 division units
- Terminal strip set consisting of: One each of: PE/N terminal (1x25 mm² and 1x16 mm² screw terminals, 2x4 mm² and 12x2.5 mm² screwless terminals), mini hat profile rail, mounting instructions and fastening set
- Identification plates for connected consumers
- 6 elastic cable entries Ø20 mm for cable diameters of 0–17 mm
- 1 elastic cable entry Ø25 mm for cable diameters of 0–22 mm
- 1 elastic cable entry Ø32 mm for cable diameters of 0–28 mm
- 8 Ø 20 mm break-out openings each at the top and bottom
- 1 Ø 20/25/32 mm combination break-out opening each at the top and bottom
- 4 screw cover caps
- 2 stainless steel external fastenings
- Cover strips for unused division units
Nominal current 63 A
Power loss at 40 K 20.7 W
- Protection-insulated for a maximum of 9 division units
- Terminal strip set consisting of: One each of: PE/N terminal (1x25 mm² and 1x16 mm² screw terminals, 2x4 mm² and 12x2.5 mm² screwless terminals), mini hat profile rail, mounting instructions and fastening set
- Identification plates for connected consumers
- 6 elastic cable entries Ø20 mm for cable diameters of 0–17 mm
- 1 elastic cable entry Ø25 mm for cable diameters of 0–22 mm
- 1 elastic cable entry Ø32 mm for cable diameters of 0–28 mm
- 8 Ø 20 mm break-out openings each at the top and bottom
- 1 Ø 20/25/32 mm combination break-out opening each at the top and bottom
- 4 screw cover caps
- 2 stainless steel external fastenings
- Cover strips for unused division units
Nominal current 63 A
Power loss at 40 K 20.7 W
Technical data
Dimensions
| Length | 241 mm |
|---|---|
| Width | 191 mm |
| Height | 126 mm |
Technical data
| Number of rows | 1 |
|---|---|
| Transparent lid | yes |
| DIN rail | yes |
| With mounting plate | no |
| Width in divisional units | 9 |
| Protection rating | IP66 |
| Nominal current | 63 A |
| Nominal voltage | 400 V |
| Extension option | yes |
| EMC version | no |
| Protection rating IK code | IK08 |
| With lock | no |
| Mounting type, consumer units | Structure |
| Cover type | Cover |
| Version, small distributor cover | With cut-out |
| Terminals | Connector |
| Dimension | 240x191x125 |
| Material | Polycarbonate |
| Colour | Light grey; RAL 7035 |
Environmental Data
5,6641 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 5,6641 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (4)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (3)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Terminals
Item no.
SDB 09 PC
241
191
126
Connector
2008848
SDB 09 PC
Item no.
2008848
Length
241
Width
191
Height
126
Terminals
Connector


