FireBox T350, with plug-in seals, for data technology, 4x32
Type T350ED 4x32AD
|Item no. 7205772
|EAN 4012196812202



Item no. / Type
7205772 / T350ED 4x32AD
Clear internal dimensions
267x182x110 mm
Giriş sayısı
10
Koruma sınıfı
IP66
Colour
Pastel orange; RAL 2003
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Connection box for data technology with soft plug-in seals. Pairs of high-temperature-resistant ceramic terminals, suitable for data cables. Green-yellow labelled protective conductor/shield terminal. Fastening on easily accessible external flaps. Approved for cable systems that maintain the electrical function according to DIN 4102 Part 12 with the classes E30, E60 and E90. Ceramic clamps have been tested according to DIN EN 60998-2-1:2004.
Including 2x MMSplus P 6x35 screw ties.
Including 2x MMSplus P 6x35 screw ties.
Technical data
Dimensions
| Length | 285 mm |
|---|---|
| Width | 201 mm |
| Height | 120 mm |
| Clear internal dimensions | 267x182x110 mm |
| Dimension L | 285 mm |
| Dimension B | 201 mm |
| Dimension H | 120 mm |
| Dimension L1 | 205 mm |
| Dimension L2 | 230 mm |
Technical data
| Darbeye dayanıklı | no |
|---|---|
| Halojen İçermez | yes |
| Giriş sayısı | 10 |
| Number of terminals | 36 |
| Arkadan giriş | no |
| Şeffaf kapak | no |
| Koruma sınıfı | IP66 |
| Anma gerilimi | 660 V |
| Expandable | no |
| Kapaklı | yes |
| Sealable | no |
| For Ex zone | Without |
| Maintain electrical functions | E 90 |
| Explosion-tested version | no |
| Type of housing penetration | Cuttable stepped membrane |
| Ekranlamalı | no |
| Weatherproof | no |
| For Ex zone gas | Without |
| For Ex zone dust | Without |
| Anma kesiti min. | 0,5 mm² |
| Anma kesiti maks. | 4 mm² |
| Shape | Rectangular |
| Equipment | Terminal |
| Cover | Not transparent |
| Cover fastening | Screwed |
| Boyut | 285x201x120 |
| Material | Polypropylene |
| Colour | Pastel orange; RAL 2003 |
| Single terminals | 32 |
| Protective terminal | 4 |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 5,694 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
System accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
KS-E DE
7205423
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece

Item no. 7205570
Fuse holder for FireBox T seriesType
TE-FH 520
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Item no. 7205675
Plug-in seal for FireBox T seriesType
EDK 25 OR
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (5)
Declarations (3)
Certificates (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Clear internal dimensions
Giriş sayısı
Koruma sınıfı
Colour
Item no.
T350ED 4x32AD
267x182x110
10
IP66
Pastel orange; RAL 2003
7205772
T350ED 4x32AD
Item no.
7205772
Clear internal dimensions
267x182x110
Giriş sayısı
10
Koruma sınıfı
IP66
Colour
Pastel orange; RAL 2003






