Heavy-duty cable tray SGR 105 FT
Type SGR 105 150 FT
|Item no. 6003175
|EAN 4012196397716




Item no. / Type
Length
Width
Height
Maintain electrical functions
Usable cross-section
Tel çapı
Smallest selling unit: 3 m
3m
m
Description
Mesh cable tray made of spot-welded steel wire of side height 105 mm.
Magnetic shield insulation without cover 15 dB, with cover 25 dB.
Magnetic shield insulation without cover 15 dB, with cover 25 dB.
The grid width is 50 x 100 mm.
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Width | 150 mm |
| Height | 105 mm |
| Dimension B | 150 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Connector version | Without connectors |
| Wide-span version | no |
| Usable cross-section | 130 cm² |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Usable cross-section | 13000 mm² |
| Profile shape | U-shaped |
| Tel çapı | 6 mm |
| Boyut | 105x150x3000 |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Load test type according to IEC 61537 | Type II |
| Type of connector, cable support system | Screwed |
Loads
| Destek aralığı 1,0m | 3,1 kN/m |
|---|---|
| Destek aralığı 1,5m | 1,75 kN/m |
| Destek aralığı 2,0m | 1,15 kN/m |
| Destek aralığı 2,5m | 0,79 kN/m |
| Destek aralığı 3,0m | 0,6 kN/m |
| Destek aralığı 3,5m | 0,5 kN/m |
| Destek aralığı 4,0m | 0,4 kN/m |
Permitted cable tray/ladder load in kN/m without man load
Destekler arası mesafe, m
Müsaade edilen kN/m'de yan taşıyıcı profilde oluşan eğilme miktarı mm olarak
Test yönteminde yük şeması
mm olarak kablo kanalı/merdiveni genişliği ile yük eğrisi
Destek aralığına bağlı olarak yan taşıyıcı profilin eğilme miktarı eğrisi
Environmental Data
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 5,5494 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
Mounting accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (4)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Maintain electrical functions
Usable cross-section
Tel çapı
Item no.
SGR 105 150 FT
3000
150
105
hayır
130
6
6003175
SGR 105 200 FT
3000
200
105
no
175
6
6003214
SGR 105 300 FT
3000
300
105
hayır
268
6
6003309
SGR 105 400 FT
3000
400
105
no
363
6
6003402
SGR 105 500 FT
3000
500
105
hayır
459
6
6003515
SGR 105 600 FT
3000
600
105
no
554
6
6003616
Width
Maintain electrical functions
Usable cross-section
SGR 105 150 FT
Item no.
6003175
Length
3000
Width
150
Height
105
Maintain electrical functions
hayır
Usable cross-section
130
Tel çapı
6
SGR 105 200 FT
Item no.
6003214
Length
3000
Width
200
Height
105
Maintain electrical functions
no
Usable cross-section
175
Tel çapı
6
SGR 105 300 FT
Item no.
6003309
Length
3000
Width
300
Height
105
Maintain electrical functions
hayır
Usable cross-section
268
Tel çapı
6
SGR 105 400 FT
Item no.
6003402
Length
3000
Width
400
Height
105
Maintain electrical functions
no
Usable cross-section
363
Tel çapı
6
SGR 105 500 FT
Item no.
6003515
Length
3000
Width
500
Height
105
Maintain electrical functions
hayır
Usable cross-section
459
Tel çapı
6
SGR 105 600 FT
Item no.
6003616
Length
3000
Width
600
Height
105
Maintain electrical functions
no
Usable cross-section
554
Tel çapı
6






