Heavy-duty cable tray SGR 55 FT
Type SGR 55 100 FT
|Item no. 6000122
|EAN 4012196397655




Item no. / Type
Length
Width
Height
Usable cross-section
Tel çapı
Smallest selling unit: 3 m
3m
m
Description
Mesh cable tray made of spot-welded steel wire of side height 55 mm.
Magnetic shield insulation without cover 15 dB, with cover 25 dB.
Magnetic shield insulation without cover 15 dB, with cover 25 dB.
The grid width is 50 x 100 mm.
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Width | 100 mm |
| Height | 55 mm |
| Dimension B | 100 mm |
Technical data
| Connector version | Without connectors |
|---|---|
| Usable cross-section | 40 cm² |
| Usable cross-section | 4000 mm² |
| Profile shape | U-shaped |
| Tel çapı | 6 mm |
| Boyut | 55x100x3000 |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Load test type according to IEC 61537 | Type II |
| Type of connector, cable support system | Screwed |
Loads
| Destek aralığı 1,0m | 2 kN/m |
|---|---|
| Destek aralığı 1,5m | 1,15 kN/m |
| Destek aralığı 2,0m | 0,75 kN/m |
| Destek aralığı 2,5m | 0,5 kN/m |
| Destek aralığı 3,0m | 0,4 kN/m |
Permitted cable tray/ladder load in kN/m without man load
Destekler arası mesafe, m
Müsaade edilen kN/m'de yan taşıyıcı profilde oluşan eğilme miktarı mm olarak
Test yönteminde yük şeması
mm olarak kablo kanalı/merdiveni genişliği ile yük eğrisi
Destek aralığına bağlı olarak yan taşıyıcı profilin eğilme miktarı eğrisi
Environmental Data
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 3,6183 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
Mounting accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (4)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Usable cross-section
Tel çapı
Item no.
SGR 55 100 FT
3000
100
55
40
6
6000122
SGR 55 150 FT
3000
150
55
63
6
6000190
SGR 55 200 FT
3000
200
55
87
6
6000209
SGR 55 300 FT
3000
300
55
129
6
6000331
SGR 55 400 FT
3000
400
55
175
6
6000451
SGR 55 500 FT
3000
500
55
220
6
6000515
SGR 55 600 FT
3000
600
55
265
6
6000775
Width
Usable cross-section
SGR 55 100 FT
Item no.
6000122
Length
3000
Width
100
Height
55
Usable cross-section
40
Tel çapı
6
SGR 55 150 FT
Item no.
6000190
Length
3000
Width
150
Height
55
Usable cross-section
63
Tel çapı
6
SGR 55 200 FT
Item no.
6000209
Length
3000
Width
200
Height
55
Usable cross-section
87
Tel çapı
6
SGR 55 300 FT
Item no.
6000331
Length
3000
Width
300
Height
55
Usable cross-section
129
Tel çapı
6
SGR 55 400 FT
Item no.
6000451
Length
3000
Width
400
Height
55
Usable cross-section
175
Tel çapı
6
SGR 55 500 FT
Item no.
6000515
Length
3000
Width
500
Height
55
Usable cross-section
220
Tel çapı
6
SGR 55 600 FT
Item no.
6000775
Length
3000
Width
600
Height
55
Usable cross-section
265
Tel çapı
6






