Heavy mesh cable tray SGR 155 FT
Type SGR 155 300 FT
|Item no. 6003692
|EAN 4012195380276




Item no. / Type
Length
Width
Height
Maintain electrical functions
Usable cross-section
Tel çapı
Smallest selling unit: 3 m
3m
m
Description
Mesh cable tray made of spot-welded steel wire of side height 155 mm.
Magnetic shield insulation without cover 15 dB, with cover 25 dB.
Magnetic shield insulation without cover 15 dB, with cover 25 dB.
The grid width is 50 x 100 mm.
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Width | 300 mm |
| Height | 155 mm |
| Dimension B | 300 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Connector version | Without connectors |
| Wide-span version | no |
| Usable cross-section | 438 cm² |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Usable cross-section | 34800 mm² |
| Integrated partition | Without |
| Screwless connector | no |
| Profile shape | U-shaped |
| Tel çapı | 6 mm |
| Boyut | 155x300x3000 |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Load test type according to IEC 61537 | Type II |
| Type of connector, cable support system | Screwed |
Loads
| Destek aralığı 1,0m | 4,1 kN/m |
|---|---|
| Destek aralığı 1,5m | 2,4 kN/m |
| Destek aralığı 2,0m | 1,55 kN/m |
| Destek aralığı 2,5m | 1,13 kN/m |
| Destek aralığı 3,0m | 0,95 kN/m |
| Destek aralığı 3,5m | 0,84 kN/m |
| Destek aralığı 4,0m | 0,6 kN/m |
Permitted cable tray/ladder load in kN/m without man load
Destekler arası mesafe, m
Müsaade edilen kN/m'de yan taşıyıcı profilde oluşan eğilme miktarı mm olarak
Test yönteminde yük şeması
mm olarak kablo kanalı/merdiveni genişliği ile yük eğrisi
Destek aralığına bağlı olarak yan taşıyıcı profilin eğilme miktarı eğrisi
Environmental Data
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 9,0597 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
Mounting accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (4)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Maintain electrical functions
Usable cross-section
Tel çapı
Item no.
SGR 155 300 FT
3000
300
155
hayır
438
6
6003692
SGR 155 450 FT
3000
450
155
hayır
663
6
6003695
SGR 155 500 FT
3000
500
155
hayır
738
6
6003696
SGR 155 600 FT
3000
600
155
hayır
888
6
6003698
Width
Usable cross-section
SGR 155 300 FT
Item no.
6003692
Length
3000
Width
300
Height
155
Maintain electrical functions
hayır
Usable cross-section
438
Tel çapı
6
SGR 155 450 FT
Item no.
6003695
Length
3000
Width
450
Height
155
Maintain electrical functions
hayır
Usable cross-section
663
Tel çapı
6
SGR 155 500 FT
Item no.
6003696
Length
3000
Width
500
Height
155
Maintain electrical functions
hayır
Usable cross-section
738
Tel çapı
6
SGR 155 600 FT
Item no.
6003698
Length
3000
Width
600
Height
155
Maintain electrical functions
hayır
Usable cross-section
888
Tel çapı
6







