Junction box T 60, plug-in seal
Type T 60
|Item no. 2007061
|EAN 4012195246787



Item no. / Type
Clear internal dimensions
Colour
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece
Description
Termoplastik kablo dağıtım kutuları polipropilen veya polietilen malzemeden imal edilmiştir. Bu iki plastik de çok yumuşaktır ve böylece sadece belirli koşullarda kullanılabilmektedir. Kablolar, bir delme zımbası ile doğrudan duvardan geçirilerek monte edilebilir veya kablolar için geçiş deliği oluşturmak için duvarın öngörülen bir yerinde bıçak ile bir delik açılır.
Technical data
Dimensions
| Length | 114 mm |
|---|---|
| Width | 114 mm |
| Height | 57 mm |
| Clear internal dimensions | 100x100x48 mm |
Technical data
| Giriş şekli | Plug-in seal |
|---|---|
| Halojen İçermez | evet |
| Cam elyafı takviyeli | hayır |
| Giriş sayısı | 7 |
| Arkadan giriş | evet |
| Şeffaf kapak | hayır |
| Koruma sınıfı | IP66 |
| Anma gerilimi | 500 V |
| Expandable | evet |
| Kapaklı | evet |
| Sealable | evet |
| Type of entry | Cable |
| For Ex zone | Yok |
| Measured insulation voltage Vi | 500 V |
| Maintain electrical functions | Yok |
| Explosion-tested version | hayır |
| Type of housing penetration | Cuttable stepped membrane |
| Ekranlamalı | hayır |
| Weatherproof | hayır |
| Protection rating IK code | IK07 |
| For Ex zone gas | Yok |
| For Ex zone dust | Yok |
| Anma kesiti min. | 6 mm² |
| Shape | Square |
| Equipment | Yok |
| Cover | Not transparent |
| Cover fastening | Screwed |
| Mounting type | Wall/ceiling mounting |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -5 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 60 °C |
| Aleve dayanıklı | acc. to VDE 0471/DIN 695 Part 2-1, test temperature 650°C |
| Boyut | 114x114x57 |
| Material | Polypropylene |
| Colour | Light grey; RAL 7035 |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,5155 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
BE TS GR
2007833
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
BE TS KR
2007835
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece

Item no. 2007833
Fastening element for junction box on mesh cable traysType
BE TS GR
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece

Item no. 2007835
Fastening element for cable junction box on cable traysType
BE TS KR
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (6)
Declarations (4)
Certificates (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Clear internal dimensions
Giriş sayısı
Koruma sınıfı
Colour
Item no.
T 60 SW
100x100x48
7
IP66
Graphite black; RAL 9011
2007466
T 60
100x100x48
7
IP66
Light grey; RAL 7035
2007061
T 60 RW
100x100x48
7
IP66
Pure white; RAL 9010
2007525
T 60 RO-LGR
100x100x48
7
IP66
Grey / red
2007638
Colour
T 60 SW
Item no.
2007466
Clear internal dimensions
100x100x48
Giriş sayısı
7
Koruma sınıfı
IP66
Colour
Graphite black; RAL 9011
T 60
Item no.
2007061
Clear internal dimensions
100x100x48
Giriş sayısı
7
Koruma sınıfı
IP66
Colour
Light grey; RAL 7035
T 60 RW
Item no.
2007525
Clear internal dimensions
100x100x48
Giriş sayısı
7
Koruma sınıfı
IP66
Colour
Pure white; RAL 9010
T 60 RO-LGR
Item no.
2007638
Clear internal dimensions
100x100x48
Giriş sayısı
7
Koruma sınıfı
IP66
Colour
Grey / red


