Junction box X 02 with cable gland and plug-in terminals
Type X02 UT G LGR
|Item no. 2005244
|EAN 4012196584550



Item no. / Type
2005244 / X02 UT G LGR
Clear internal dimensions
85x85x57 mm
Giriş sayısı
7
Koruma sınıfı
IP67
Colour
Light grey; RAL 7035
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Junction box with terminal for the connection of cables and lines indoors and in outdoor areas. Square design with knock-out entries. Suitable for wall and ceiling mounting with the option to fasten outside, inside or to mount via the corner domes. Particularly impact resistant with IK09. Cover with quick lock, sealable. Made from halogen-free and UV-resistant materials.
With 3 universal screwless terminals (5-pole), 3 cable glands V-TEC M20 and 3 locknuts.
Junction box according to DIN EN 60670. Flame-resistant to DIN EN 60695/2/11, test temperature 650 °C. Impact resistance IK09 according to DIN EN 50102. Protection rating IP67 according to DIN EN 60529.
With 3 universal screwless terminals (5-pole), 3 cable glands V-TEC M20 and 3 locknuts.
Junction box according to DIN EN 60670. Flame-resistant to DIN EN 60695/2/11, test temperature 650 °C. Impact resistance IK09 according to DIN EN 50102. Protection rating IP67 according to DIN EN 60529.
Technical data
Dimensions
| Length | 95 mm |
|---|---|
| Width | 95 mm |
| Height | 72 mm |
| Clear internal dimensions | 85x85x57 mm |
Technical data
| Darbeye dayanıklı | evet |
|---|---|
| Halojen İçermez | evet |
| Cam elyafı takviyeli | evet |
| Giriş sayısı | 7 |
| Arkadan giriş | hayır |
| Şeffaf kapak | hayır |
| Koruma sınıfı | IP67 |
| Anma gerilimi | 750 V |
| Expandable | evet |
| Kapaklı | evet |
| Sealable | evet |
| Type of entry | Cuttable stepped membrane |
| Measured insulation voltage Vi | 750 V |
| Explosion-tested version | hayır |
| Type of housing penetration | Pre-marking |
| Ekranlamalı | hayır |
| Weatherproof | evet |
| Protection rating IK code | IK09 |
| Max. Conductor cross-section | 2,5 mm² |
| Anma kesiti min. | 1 mm² |
| Anma kesiti maks. | 2,5 mm² |
| Shape | Square |
| Equipment | Screwless terminal |
| Cover | Not transparent |
| Cover fastening | Screwed |
| Mounting type | Wall/ceiling mounting |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -5 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 60 °C |
| Aleve dayanıklı | acc. to VDE 0471/DIN 695 Part 2-1, test temperature 650°C |
| Boyut | 95x95x72 |
| Material | Polycarbonate |
| Colour | Light grey; RAL 7035 |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,9365 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (4)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Clear internal dimensions
Giriş sayısı
Koruma sınıfı
Colour
Item no.
X02 UT G LGR
85x85x57
7
IP67
Light grey; RAL 7035
2005244
X02 UT G LGR
Item no.
2005244
Clear internal dimensions
85x85x57
Giriş sayısı
7
Koruma sınıfı
IP67
Colour
Light grey; RAL 7035

