Junction box X 16 with hat profile rail
Type X16 R LGR-TR
|Item no. 2005100
|EAN 4012196582778



Item no. / Type
2005100 / X16 R LGR-TR
Clear internal dimensions
227x177x110 mm
Giriş sayısı
10
Koruma sınıfı
IP67
Colour
grey / transparent
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Junction box with hat profile rail for the connection of cables and lines indoors and in outdoor areas. Rectangular design with knock-out entries. Suitable for wall and ceiling mounting with the option to fasten outside, inside or to mount via the corner domes. Particularly impact resistant with IK09. Transparent cover with quick lock, sealable. Made from halogen-free and UV-resistant materials.
With hat profile rail type 2069.
Junction box according to DIN EN 60670. Flame-resistant to DIN EN 60695/2/11, test temperature 650 °C. Impact resistance IK09 according to DIN EN 50102. Protection rating IP67 according to DIN EN 60529.
With transparent cover and hat profile rail, type 2069, with fastening set.
With hat profile rail type 2069.
Junction box according to DIN EN 60670. Flame-resistant to DIN EN 60695/2/11, test temperature 650 °C. Impact resistance IK09 according to DIN EN 50102. Protection rating IP67 according to DIN EN 60529.
With transparent cover and hat profile rail, type 2069, with fastening set.
Technical data
Dimensions
| Length | 241 mm |
|---|---|
| Width | 191 mm |
| Height | 126 mm |
| Clear internal dimensions | 227x177x110 mm |
Technical data
| Darbeye dayanıklı | evet |
|---|---|
| Halojen İçermez | evet |
| Cam elyafı takviyeli | evet |
| Giriş sayısı | 10 |
| Arkadan giriş | hayır |
| Şeffaf kapak | evet |
| Koruma sınıfı | IP67 |
| Anma gerilimi | 750 V |
| Expandable | evet |
| Kapaklı | evet |
| Sealable | evet |
| Type of entry | Cuttable stepped membrane |
| Measured insulation voltage Vi | 750 V |
| Explosion-tested version | hayır |
| Type of housing penetration | Pre-marking |
| Ekranlamalı | hayır |
| Weatherproof | evet |
| Protection rating IK code | IK09 |
| Max. Conductor cross-section | 16 mm² |
| Anma kesiti min. | 6 mm² |
| Anma kesiti maks. | 16 mm² |
| Shape | Rectangular |
| Equipment | Taşıma rayı |
| Cover | Transparent |
| Cover fastening | Screwed |
| Mounting type | Wall/ceiling mounting |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -5 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 60 °C |
| Aleve dayanıklı | acc. to VDE 0471/DIN 695 Part 2-1, test temperature 650°C |
| Boyut | 240x191x125 |
| Material | Polycarbonate |
| Colour | grey / transparent |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | evet |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 3,2889 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (5)
Declarations (4)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Clear internal dimensions
Giriş sayısı
Koruma sınıfı
Colour
Item no.
X16 R LGR-TR
227x177x110
10
IP67
grey / transparent
2005100
X16 R LGR-TR
Item no.
2005100
Clear internal dimensions
227x177x110
Giriş sayısı
10
Koruma sınıfı
IP67
Colour
grey / transparent

