LG 60 cable ladder, 3 m NS FS
Type LG 620 NS 3 FS
|Item no. 6208506
|EAN 4012195063957




Item no. / Type
Length
Width
Rail thickness
Smallest selling unit: 3 m
3m
m
Description
Cable ladder with perforated side rail of side height 60 mm with riveted C profile rungs, open in an upwards direction (NS version).
Magnetic shield insulation without cover 10 dB, with cover 15 dB.
Magnetic shield insulation without cover 10 dB, with cover 15 dB.
The cable ladder is shipped folded up.
You can find the appropriate U clamp of type 2056N in the vertical ladder systems chapter.
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Width | 200 mm |
| Height | 60 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Side perforation | yes |
| Wide-span version | no |
| Usable cross-section | 98 cm² |
| Rustproof steel, pickled | no |
| Usable cross-section | 9800 mm² |
| Rung distance | 300 mm |
| Version of the rungs | Profile perforated |
| Side rail version | Flat profile |
| Fastening of rung | Blind riveted |
| Dimension | 60x200x3000 |
| Rail thickness | 1,5 mm |
| Dimension | 60x200x3000 |
| Surface | Strip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Loads
| Support spacing 1.5 m | 3,1 kN/m |
|---|---|
| Support spacing 2.0 m | 2 kN/m |
| Support spacing 2.5 m | 1,5 kN/m |
| Support spacing 3.0 m | 1 kN/m |
| Support spacing 3.5 m | 0,6 kN/m |
| Support spacing 4.0 m | 0,4 kN/m |
Permitted cable tray/ladder load in kN/m without man load
Support width in m
Rail bend in mm at permitted kN/m
Load scheme during testing
Load curve with cable tray/ladder width in mm
Strut bend curve according to support width
Environmental Data
5,9221 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 5,9221 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (5)
Instructions and Aid (2)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Rail thickness
Surface
Material
Item no.
LG 620 NS 3 FS
3000
200
no
1,5
Strip galvanised
Steel
6208506
LG 630 NS 3 FS
3000
300
no
1,5
Strip galvanised
Steel
6208509
LG 640 NS 3 FS
3000
400
no
1,5
Strip galvanised
Steel
6208512
LG 650 NS 3 FS
3000
500
no
1,5
Strip galvanised
Steel
6208515
LG 660 NS 3 FS
3000
600
no
1,5
Strip galvanised
Steel
6208518
Width
LG 620 NS 3 FS
Item no.
6208506
Length
3000
Width
200
Maintain electrical functions
no
Rail thickness
1,5
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
LG 630 NS 3 FS
Item no.
6208509
Length
3000
Width
300
Maintain electrical functions
no
Rail thickness
1,5
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
LG 640 NS 3 FS
Item no.
6208512
Length
3000
Width
400
Maintain electrical functions
no
Rail thickness
1,5
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
LG 650 NS 3 FS
Item no.
6208515
Length
3000
Width
500
Maintain electrical functions
no
Rail thickness
1,5
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
LG 660 NS 3 FS
Item no.
6208518
Length
3000
Width
600
Maintain electrical functions
no
Rail thickness
1,5
Surface
Strip galvanised
Material
Steel




