LSA basic protection magazine
Type LSA-B-MAG
|Item no. 5084020
|EAN 4012195525318



Item no. / Type
5084020 / LSA-B-MAG
Kutup sayısı
20
Plug-in system
Other
Maximum continuous voltage AC
120 V
Maximum continuous voltage DC
180 V
Version for
Basic protection
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
LSA basic protection magazine for use in multi-core data cable systems, MCR systems and telephone switchboards.
• Basic protection
• Equipped with 20 gas arresters
• Max. voltage: 180 V
Application: Directly on LSA-Plus separating strips or connection rails (e.g. OBO LSA-A-LEI (5084 00 8) or OBO LSA-T-LEI (5084 01 2).
Basic protection magazine to protect 10 two-cores.
• Basic protection
• Equipped with 20 gas arresters
• Max. voltage: 180 V
Application: Directly on LSA-Plus separating strips or connection rails (e.g. OBO LSA-A-LEI (5084 00 8) or OBO LSA-T-LEI (5084 01 2).
Basic protection magazine to protect 10 two-cores.
Technical data
Technical data
| Kutup sayısı | 20 |
|---|---|
| Plug-in system | Other |
| Koruma sınıfı | IP20 |
| Test standardı | IEC 61643-21 |
| Koruma seviyesi damar - damar @ C1 (1kV / 0,5kA) | <750 V |
| Capacity (wire-wire) | < 10 pF |
| Capacity (wire-earth) | < 10 pF |
| Insulation resistance | > 1 GΩ |
| Impulse durability wire-wire | C2: 10 kV / 5 kA (8/20µs) |
| Impulse durability wire-earth | C2: 10 kV / 5 kA (8/20µs) |
| Total discharge current (10/350) | 1 kA |
| Total discharge current (8/20) | 10 kA |
| Nominal load current DC | 1 A |
| Nominal load current AC | 0,7 A |
| Maximum continuous voltage AC | 120 V |
| Maximum continuous voltage DC | 180 V |
| Version for | Basic protection |
| SPD to IEC 61643-21 | Class I+II / D1+C2 |
| Kategorie | Type 1+2 / D1+C2 |
| Lightning protection zone LPZ | 0→2 |
| İmpuls akımı | 0,5 kA |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -40 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 80 °C |
| Boyut | 180V |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,0845 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 5084008
LSA-Plus technology / LSA connection stripType
LSA-A-LEI
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Kutup sayısı
Plug-in system
Maximum continuous voltage AC
Maximum continuous voltage DC
Version for
Item no.
LSA-B-MAG
20
Other
120
180
Basic protection
5084020
LSA-B-MAG
Item no.
5084020
Kutup sayısı
20
Plug-in system
Other
Maximum continuous voltage AC
120
Maximum continuous voltage DC
180
Version for
Basic protection


