Luminaire support channel 100 FS
Type LTS 100 FS
|Item no. 6075024
|EAN 4012195247135




Item no. / Type
6075024 / LTS 100 FS
Length
6000 mm
Width
100 mm
Plate thickness
1,5 mm
Smallest selling unit: 6 m
6m
m
Description
Perforated luminaire support tray for cable routing and luminaire mounting.
Magnetic shield insulation without cover 20 dB, with cover 50 dB.
Magnetic shield insulation without cover 20 dB, with cover 50 dB.
Technical data
Dimensions
| Length | 6000 mm |
|---|---|
| Width | 100 mm |
| Height | 50 mm |
Technical data
| Connector version | Without connectors |
|---|---|
| Usable cross-section | 46 cm² |
| Plate thickness | 1,5 mm |
| Boyut | 50x100x6000 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Loads
| Destek aralığı 1,0m | 1,7 kN/m |
|---|---|
| Destek aralığı 1,5m | 1,5 kN/m |
| Destek aralığı 2,0m | 1 kN/m |
| Destek aralığı 2,5m | 0,6 kN/m |
| Destek aralığı 3,0m | 0,4 kN/m |
Environmental Data
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 5,5598 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
Mounting accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6066510
FT suspension bracket 100Type
AHB 100 D5 FT
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Instructions and Aid (2)
Product images (3)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Plate thickness
Item no.
LTS 100 FS
6000
100
1,5
6075024
LTS 100 FS
Item no.
6075024
Length
6000
Width
100
Plate thickness
1,5


